Wiadomości

Zablokowanie IMEI telefonu komórkowego - sposób na złodzieja

Opublikowany: lis 23, 11:58

1. Zgłoś operatorowi zablokowanie połączeń wychodzących (blokada karty SIM).

Z chwilą kiedy zagubisz telefon lub zostanie Ci on skradziony, jak najszybciej skontaktuj się z biurem obsługi Twojego operatora. Podaj dane umożliwiające identyfikację przez konsultanta, a następnie zgłoś natychmiastową blokadę karty SIM.

W ten sposób zabezpieczysz się przed realizacją przez złodzieja połączeń telefonicznych na Twój rachunek.

2. Powiadom policję o kradzieży telefonu.

Udaj się do najbliższej komendy policji i złóż zawiadomienie o kradzieży telefonu. Poproś policjanta o wydanie zaświadczenia o dokonanym zgłoszeniu kradzieży.

Na stronach internetowych operatorów telefonii komórkowej można znaleźć wzór formularza zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży telefonu na policję. Wystarczy w formularzu wpisać swoje dane oraz dane skradzionego aparatu telefonicznego i poprosić policjanta przyjmującego zgłoszenie kradzieży o podpis i pieczątkę na zaświadczeniu.

3. Złóż wniosek o zablokowanie numeru IMEI skradzionego telefonu.

Zgłoś się osobiście do biura obsługi klienta lub do salonu sprzedaży operatora Twojej sieci wraz z zaświadczeniem z policji o zgłoszeniu kradzieży, dokumentem tożsamości ze zdjęciem oraz następującymi dokumentami zawierającymi numer IMEI:

  • paragon lub faktura VAT zakupu telefonu,
  • karta gwarancyjna,
  • umowa o świadczeniu usług podpisana z operatorem,
  • umowa kupna, sprzedaży lub darowizny telefonu.

Po przedstawieniu ww. dokumentów wypełnij formularz zgłoszenia zablokowania urządzenia końcowego (telefonu). Poproś osobę przyjmującą zgłoszenie o wydanie kopii potwierdzającej dokonanie zgłoszenia wniosku o blokadę numeru IMEI skradzionego telefonu.

Operator zablokuje numer IMEI w terminie 1 dnia roboczego od dnia przyjęcia zgłoszenia. Od tej chwili skradziony aparat telefoniczny nie będzie mógł być używany w sieci Twojego operatora, jak i w sieciach pozostałych operatorów telefonii komórkowej.

Uwaga! Operatorzy umożliwiają także zgłoszenie blokady numeru IMEI przez użytkowników telefonów komórkowych na kartę (pre-paid) – po uprzednim zarejestrowaniu się u operatora i podaniu danych identyfikacyjnych.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości