Wiadomości

Zablokowanie IMEI telefonu komórkowego - sposób na złodzieja

Opublikowany: 2006-11-23

1. Zgłoś operatorowi zablokowanie połączeń wychodzących (blokada karty SIM).

Z chwilą kiedy zagubisz telefon lub zostanie Ci on skradziony, jak najszybciej skontaktuj się z biurem obsługi Twojego operatora. Podaj dane umożliwiające identyfikację przez konsultanta, a następnie zgłoś natychmiastową blokadę karty SIM.

W ten sposób zabezpieczysz się przed realizacją przez złodzieja połączeń telefonicznych na Twój rachunek.

2. Powiadom policję o kradzieży telefonu.

Udaj się do najbliższej komendy policji i złóż zawiadomienie o kradzieży telefonu. Poproś policjanta o wydanie zaświadczenia o dokonanym zgłoszeniu kradzieży.

Na stronach internetowych operatorów telefonii komórkowej można znaleźć wzór formularza zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży telefonu na policję. Wystarczy w formularzu wpisać swoje dane oraz dane skradzionego aparatu telefonicznego i poprosić policjanta przyjmującego zgłoszenie kradzieży o podpis i pieczątkę na zaświadczeniu.

3. Złóż wniosek o zablokowanie numeru IMEI skradzionego telefonu.

Zgłoś się osobiście do biura obsługi klienta lub do salonu sprzedaży operatora Twojej sieci wraz z zaświadczeniem z policji o zgłoszeniu kradzieży, dokumentem tożsamości ze zdjęciem oraz następującymi dokumentami zawierającymi numer IMEI:

  • paragon lub faktura VAT zakupu telefonu,
  • karta gwarancyjna,
  • umowa o świadczeniu usług podpisana z operatorem,
  • umowa kupna, sprzedaży lub darowizny telefonu.

Po przedstawieniu ww. dokumentów wypełnij formularz zgłoszenia zablokowania urządzenia końcowego (telefonu). Poproś osobę przyjmującą zgłoszenie o wydanie kopii potwierdzającej dokonanie zgłoszenia wniosku o blokadę numeru IMEI skradzionego telefonu.

Operator zablokuje numer IMEI w terminie 1 dnia roboczego od dnia przyjęcia zgłoszenia. Od tej chwili skradziony aparat telefoniczny nie będzie mógł być używany w sieci Twojego operatora, jak i w sieciach pozostałych operatorów telefonii komórkowej.

Uwaga! Operatorzy umożliwiają także zgłoszenie blokady numeru IMEI przez użytkowników telefonów komórkowych na kartę (pre-paid) – po uprzednim zarejestrowaniu się u operatora i podaniu danych identyfikacyjnych.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Notariusz – najważniejsze opłaty notarialne

Regułą jest, iż maksymalna stawka taksy notarialnej za czynności notarialne, zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wartość tą ustala się najczęściej na podstawie oświadczeń strony (stron) czynności.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości