Wiadomości
Wojskowa kategoria zdrowia - jak zmienić?
Opublikowany: wrz 24, 02:27
W sytuacji, gdy Powiatowa Komisja Lekarska przyzna poborowemu kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. “kategorię zdrowia”), z którą się on nie zgadza, przysługuje mu prawo do złożenia wniosku z prośbą do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej o zmianę tego orzeczenia.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego wniosek taki nie musi zawierać żadnego uzasadnienia, wystarczy samo oświadczenie poborowego o niezaakceptowaniu orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej.
Orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej ma charakter ostateczny i dalsze odwołania mogą dotyczyć jedynie trybu, w jakim została podjęta decyzja; zaskarżenie na tryb podjętej decyzji można wnieść do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W przypadku, gdy o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej ubiega się żołnierz, lub gdy zmiana “kategorii zdrowia” wnioskowana była przez komendanta WKU, podmiotem właściwym jest Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska, od której orzeczenia przysługuje możliwość odwołania do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej, zaś w przypadku niezaakceptowania również jej opinii – można zaskarżyć tryb podjęcia decyzji w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.
Cywilne powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie funkcjonują i orzekają przez trzy miesiące w roku, kiedy prowadzony jest pobór – w lutym, marcu i kwietniu. Poza tym okresem orzekają terenowe i rejonowe (wyższy szczebel) wojskowe komisje lekarskie. Wówczas też poborowy może odwoływać się od decyzji cywilnych komisji, poprzez wniosek złożony do właściwego komendanta WKU, do wojskowych komisji lekarskich.
Źródło: www.mon.gov.pl
Szukaj w serwisie
Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism
Sprawy cywilne
Wiadomości i porady prawne
Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską
Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.
Porada prawna - Prenumerata RSS
Zaprenumeruj aktualności i porady