Wiadomości

Stręczycielstwo, sutenerstwo, kuplerstwo – przestępstwo z art. 204 Kodeksu karnego

Opublikowany: sty 2, 09:51

§ 1. „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.
§ 3. Jeżeli osoba określona w § 1 lub 2 jest małoletnim, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega, kto zwabia lub uprowadza inną osobę w celu uprawiania prostytucji za granicą.”

Przestępstwo można popełnić tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Nakłanianie rozumiemy jak przy podżeganiu. Nakłanianie to musi być w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W dawnym kodeksie karnym stawiano zarzuty, gdy tego celu nie było. Czyli teraz osoba, która np. nakłania swoją żonę do takiego procederu, bo lubi sobie na to popatrzyć nie będzie odpowiadała. Jeżeli czerpie korzyści odpowiada.

Będzie czerpaniem korzyści stały kontrakt prostytutki i taksówkarza, który ja podwozi do klienta oraz właściciela agencji towarzyskiej. Nie ma podstaw do odpowiedzialności za jednorazowe podwiezienie prostytutki przez taksówkarza czy wynajęcie pokoju na noc.

Ten przepis zawiera zwrot „lub jej to ułatwia” to jest tzw. kuplerstwo czyli ułatwianie. To będzie podobne do pomocnictwa z tym, że osoba, której się pomaga nie będzie odpowiadała. Ułatwianie musi mieć charakter permanentny.

Sutenerstwo – czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inną osobę. Czyli będzie to w praktyce ściąganie haraczy. Jest to działanie rozciągnięte w czasie i powtarzalne – permanentne. Sutenerstwo może być popełnione tylko z zamiarem bezpośrednim.

Mamy tutaj ułatwianie prostytucji, nakłanianie i czerpanie korzyści z prostytucji małoletniego. Może być zbieg 204 § 3 kk. z art. 200 kk. § 3 stanowi lex specialis do art. 200 kk. Małoletni to osoba, która zgodnie z przepisami k.c. nie ukończyła lat 18. Nie uzyskuje na tle tego § pełnoletności kobieta, która po 16 uzyska zgodę sądu rodzinnego na zawarcie związku małżeńskiego.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości