Wiadomości

Rozprawa przed sądem rodzinnym w sprawie nieletniego – tryb poprawczy

Opublikowany: cze 18, 02:50

Sąd rodzinny w trybie poprawczym orzeka zawsze w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, a więc jest tu duże podobieństwo do rozprawy przed sądem I instancji w sądzie dla dorosłych. Rozprawa w tym trybie rozpoczyna się od odczytania postanowienia Sędziego Rodzinnego o skierowaniu sprawy właśnie na drogę postępowania poprawczego. To postanowienie jest procesowo bardzo ważne, bo rozpoczyna etap postępowania poprawczego już przed sądem i zawiera ono w sobie elementy jakby dwóch instytucji z tego postępowania dla dorosłych, a mianowicie postanowienia o zamknięciu postępowania przygotowawczego i aktu oskarżenia.

Co do samej rozprawy to są w opisywanym postępowaniu dwie ważne reguły zupełnie odwrotne niż w postępowaniu dla dorosłych, a mianowicie:

  • rozprawa odbywa się z wyłączeniem jawności i jest to zasada. Wyjątkowo jawność możebyć wprowadzona, jeżeli byłoby to uzasadnione wedle uznania Sądu czy też przewodniczącego składu względami wychowawczymi.
  • rozprawa w zasadzie odbywa się pod nieobecność nieletniego.

Oczywiście sąd go wysłuchuje, ale po wysłuchaniu niezwłocznie wydala go z sali sądowej. Wyjątkowo sąd może pozostawić nieletniego na sali sądowej, ale jest to wyjątek.

Nie każde postępowanie poprawcze musi się zakończyć orzeczeniem środka poprawczego, czyli orzeczeniem zakładu poprawczego.

Sąd rodzinny w postępowaniu poprawczym może umorzyć postępowanie poprawcze, albo orzec tylko środek wychowawczy.

W postępowaniu poprawczym stosuje się przepisy kpk., ale z pewnymi zmianami wynikającymi z tej ustawy, natomiast w pozostałych dwóch postępowaniach, czyli w postępowaniu sprawdzającym i postępowaniu opiekuńczo – wychowawczym stosuje się odpowiednio przepisy kpc. i to trybu nieprocesowego. Każdy z tych trybów postępowania w sprawie nieletniego może być zakończony postanowieniem o umorzeniu, albo postanowieniem o skierowaniu sprawy do kolejnego etapu, albo orzeczeniem środka wychowawczego, albo środka poprawczego, przy czym tylko orzeczenie o umieszczeniu w zakładzie poprawczym zapada w formie wyroku. Może to być orzeczenie bezwzględne bądź w zawieszeniu. Jest to jedyny przypadek, w którym sąd orzeka wyrokiem. Każda inna decyzja końcowa zapada w formie postanowienia. Jeżeli chodzi o środki odwoławcze to od postanowień przysługują zażalenia, a od wyroku w tym przypadku przysługuje oczywiście apelacja. Te środki odwoławcze rozpoznaje sąd okręgowy.

Sąd rodzinny lub dla dorosłych będzie mógł wymierzyć nieletniemu karę np. kiedy nieletni odpowiada na podstawie art. 10 § 2 k.k. i drugi wypadek w chwili orzekania nieletni ukończył 18 lat, a orzeczenie środka poprawczego byłoby już niecelowe. Sąd wtedy wymierza karę jak dorosłemu, ale musi ją nadzwyczajnie złagodzić.

Postępowanie w sprawach nieletnich zostało oparte na zasadzie, że nieletniemu nie można w zasadzie przypisać winy i kary, ponieważ nie popełnia on przestępstwa
albo wykroczenia tylko czyn karalny.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości