Wiadomości

Rekompensaty z tytułu nie podwyższania płac w sferze budżetowej

Opublikowany: gru 2, 01:56

Od dnia 1 lipca 1991 r. do dnia 28 czerwca 1992r. nie stosowano przepisów w zakresie kształtowania środków na wynagrodzenia i uposażenia w sferze budżetowej, zaś w drugim półroczu 1991 roku pozbawiono niektóre grupy emerytów i rencistów wzrostów lub dodatków z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze lub też nie ustalono świadczeń we właściwy sposób.

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się o niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów pozbawiających waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej i odbierających wzrosty i niektóre dodatki do emerytur i rent (1993 r.).

W 1997r. powstała samodzielna ustawa z dnia 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego nie podwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent.

Ustawa ta przewidywała, że rekompensata będzie miała formę świadectw rekompensacyjnych.

Realizacja zobowiązań Skarbu Państwa w postaci świadectw rekompensacyjnych obarczona była błędami i była technicznie nie możliwa do realizacji. Z tego tytułu należało poszukiwać innych, lepszych form realizacji zobowiązań SP, mając na uwadze dobro ludzi pokrzywdzonych, oraz stan finansów Skarbu Państwa.

W połowie marca 1999r. w MSP, został przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania (...). Nowelizacja ta miała na celu realizację należnych świadczeń dla ok. 4 mln uprawnionych w sposób uproszczony i w pieniądzu jako “rekompensata pieniężna”. Szacunkowa skala obciążeń budżetu państwa wynosi ponad 13 mld zł.

Ustawa z dnia 6 marca 1997r, o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent (Dz.U. Nr 30, poz.164, Nr 107, poz. 691 oraz z 1999r. Dz.U. Nr 72, poz. 801) weszła w życie 15 września 1999 r.

Najważniejsze zmiany wprowadzone do ustawy:

  • program wypłat rekompensat pieniężnych będzie realizowany od roku 2000 do roku 2009,
  • zastosowano podział uprawnionych na grupy wiekowe,
  • rekompensata jest dziedzicznym świadczeniem, do którego nie stosuje się przepisów dotyczących wynagrodzeń i świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
  • roszczenia o wypłatę rekompensaty przedawniają się z upływem pięciu lat od dnia w którym uprawniony lub jego spadkobierca mógł odebrać rekompensatę,
  • środki finansowe na realizację wypłat rekompensat będą pochodziły z wpływów z prywatyzacji,
  • łączną kwotę na wypłatę rekompensat w danym roku ustala ustawa budżetowa,
  • ustawa wskazała podmiot odpowiedzialny za dokonanie wypłat rekompensat.

Kto jest uprawniony do otrzymania rekompensaty ?

  • pracownicy zatrudnieni w państwowych jednostkach sfery budżetowej
  • pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach sfery budżetowej, przejętych przez gminy przed 28.06.1992r. jako zadanie własne lub zlecone.
  • emeryci i renciści którzy utracili prawo do wzrostów lub dodatków z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Jakie dokumenty należy przedłożyć, aby otrzymać rekompensatę?

  • dowód osobisty lub paszport zagraniczny (gdy osobą uprawnioną jest cudzoziemiec),
  • poświadczone pełnomocnictwo i dokument tożsamości pełnomocnika, gdy po rekompensatę zgłasza się pełnomocnik osoby uprawnionej.

W przypadku spadkobierców dodatkowo potrzebne jest:

  • prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po osobie uprawnionej, skrócony akt zgonu osoby uprawnionej oraz dokument tożsamości spadkobiercy – w przypadku pełnoletniego spadkobiercy,
  • prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku po osobie uprawnionej, skrócony akt zgonu osoby uprawnionej oraz dokument tożsamości przedstawiciela wraz z potwierdzeniem prawa do reprezentowania spadkobiercy – w przypadku małoletniego spadkobiercy,
  • zaświadczenie o wyrażeniu zgody przez urząd skarbowy na wypłatę rekompensaty bez potrącania podatku od spadków i darowizn.

Wypłaty rekompensat

Realizacja wypłat rekompensat pieniężnych rozpoczęła się 25 marca 2000 r. zgodnie z harmonogramem wypłat zawartym w rozporządzeniu RM z dnia 9 grudnia 1999r. Wypłaty rekompensat pieniężnych dokonuje Bank PKO BP S.A. przez sieć jednostek organizacyjnych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Rekompensata może być wypłacona w ponad 1000 oddziałach i w ponad 5000 agencji PKO BP S.A.

Ogółem od dnia 25 marca 2000 r. do dnia 4.10. 2006 r. rekompensatę odebrało 3 739 600 osób, co stanowi ok. 97 % w stosunku do wszystkich osób uprawnionych (ok. 3 850 000 osób).

Uprawnieni ( bądź ich spadkobiercy) powinni pamiętać, że roszczenie o wypłatę rekompensaty, zgodnie z art. 22.1 Ustawy przedawnia się z upływem 5 lat licząc od dnia, w którym uprawniony lub jego spadkobierca mógł odebrać rekompensatę.

W dniu 25.09. 2006 r. minął termin odbioru rekompensat dla uprawnionych urodzonych w 1939r.

Dzień 25.11. 2006 r. jest ostatnim dniem wypłat rekompensat dla uprawnionych urodzonych w roku 1940r.

Dzień 25.03 2006 r. jest ostatnim dniem wypłat rekompensat dla uprawnionych urodzonych w roku 1941r.

Największa ilość uprawnionych korzysta z odbioru rekompensaty w formie wypłaty gotówkowej, natomiast inne formy odbioru rekompensaty spotykają się z małym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najstarszych grup wiekowych uprawnionych do odbioru.

Rekompensata wypłacana jest osobom uprawnionym w oparciu o przedłożone dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport zagraniczny (w przypadku osoby uprawnionej, cudzoziemca),
  • pełnomocnikom w oparciu o poświadczone pełnomocnictwo i dokument tożsamości pełnomocnika.

W przypadku spadkobierców dodatkowo potrzebne jest:

  • prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabyci spadku po osobie uprawnionej, skrócony akt zgonu osoby uprawnionej oraz dokument tożsamości spadkobiercy – w przypadku pełnoletniego spadkobiercy,
  • prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku po osobie uprawnionej, skrócony akt zgonu osoby uprawnionej oraz dokument tożsamości przedstawiciela wraz z potwierdzeniem prawa do reprezentowania spadkobiercy – w przypadku małoletniego spadkobiercy,
  • zaświadczenie o wyrażeniu zgody przez urząd skarbowy na wypłatę rekompensaty bez potrącania podatku od spadków i darowizn.

Źródło: www.msp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości