Wiadomości

Obowiązki alimentacyjne po rozwiązaniu przysposobienia

Opublikowany: lis 30, 03:10

Jeżeli stosunek przysposobienia zostaje rozwiązany ustają wszystkie skutki przysposobienia w tym obowiązki alimentacyjne z tego które z tego stosunku wynikały. Obowiązek alimentacyjny kształtuje się w takiej sytuacji na zasadach ogólnych chyba, że w orzeczeniu sądu rozwiązującym przysposobienie sąd postanowi inaczej.

Zgodnie z art. 125 k.r.o. sąd orzekając rozwiązanie przysposobienia może stosownie do okoliczności utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne. Jeśli sąd rozwiązując przysposobienie nie zamieści w orzeczeniu rozstrzygnięcia co do dalszego utrzymania obowiązku alimentacyjnego późniejsze rozstrzygnięcie w tym względzie nie jest możliwe. Utrzymanie obowiązków alimentacyjnych może być ograniczone przez sąd podmiotowo i przedmiotowo tzn. co do pewnych osób (np. utrzymanie obowiązku między byłym przysposabiającym a byłym przysposobionym) lub co do wysokości i charakteru świadczeń.

Okoliczności dla jakich sąd może utrzymać alimenty to m.in. stan zdrowia przysposobionego/ przysposabiającego, zdolność do pracy, wina w rozkładzie więzi rodzinnych, fakt czy przysposobiony będzie miał możliwość uzyskania świadczeń od swoich biologicznych bliskich, wiek, stan majątkowy i możliwości zarobkowe przysposabiającego. Istotne jest tu rozpoznanie, czy przysposobiony ma możności powrotu do rodziny naturalnej i jaka jest sytuacja majątkowa i zarobkowa jej naturalnych rodziców.

Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń ( Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 30 grudnia 1980 r. II CR 532/80 ) stwierdził, że jeśli sąd w toku postępowania o rozwiązanie stosunku przysposobienia ustali, że:

a) naturalni rodzice dziecka którego przysposobienie rozwiązano mają zarobkowe i majątkowe możliwości pełnego zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb dziecka – nie może utrzymać w mocy obowiązków alimentacyjnych przysposabiających względem przysposobionego;

b) rodzice naturalni tego dziecka nie mają w ogóle możliwości zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb – określi wysokość alimentów należnych dziecku od przysposabiających zgodnie z przesłankami określonymi w art. 135 § 1 kro,

c) rodzice naturalni dziecka mogą jedynie częściowo zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dziecka, a przysposabiający mają także takie możliwości – orzeknie ogólnie, iż utrzymuje w mocy obowiązki alimentacyjne przysposabiających. W przypadku wydania takiego orzeczenia, w odrębnym procesie, w którym pozwanymi będą rodzice dziecka i przysposabiający, sąd w oparciu o kryteria określone w art. 135 kro określi kwotowo zakres obowiązku alimentacyjnego każdego z pozwanych.

Obowiązek alimentacyjny nałożony przez sąd trwa w zasadzie bez ograniczenia w czasie do momentu kiedy uprawniony jest w stanie się utrzymać i nie pozostaje w niedostatku. Wyjątkiem byłoby tu ponowne przysposobienie uprawnionego.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości