Wiadomości

Dzieciobójstwo - art. 149 kodeksu karnego

Opublikowany: paź 24, 12:31

Art. 149 „Matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Sprawcą opisywanego przestępstwa może być tylko i wyłącznie matka ( kobieta która rodzi dziecko) zabitego dziecka. Jeśli dziecko pozbawi życia inna osoba czyn będzie kwalifikowany jako zabójstwo zwykłe z art. 148 kodeksu karnego. Zabicie może polegać na działaniu np. uduszenie dziecka, lub zaniechaniem np. niepodwiązanie pępowiny prowadzące do wykrwawienia dziecka.

Mamy tutaj granicę, która oddziela dzieciobójstwo od zabójstwa płodu – to jest ta chwila, z którą noworodek przestaje być częścią organizmu matki i staje się samoistnym organizmem. Niektórzy uważają przy kwalifikacji przestępstwa z tego przepisu, że moment kiedy dziecko przestaje być płodem a staje się noworodkiem to początek bólów porodowych. Przy czym za zasadniczy objaw już samoistnego funkcjonowania przyjmuje się oddychanie.

Tutaj mamy problemy z określeniem „okresu porodu”. Przepis nie używa tutaj określenia „w chwili porodu”, czy „w czasie porodu” a więc ustawodawca w tym artykule ma na myśli okres w czasie rodzenia lub bezpośrednio po urodzeniu. Tak się przyjmuje w praktyce. Czas bezpośrednio po to czas do około 8 dni od zakończenia porodu. Datę ta wyznacza czas potrzebny na dojście do równowagi psychicznej kobiety po porodzie.

Dalej musi to być zabicie „pod wpływem” przebiegu porodu. Chodzi tu o stan psychiczny rodzącej czyli nie tylko cierpienia fizyczne, ale np., lęk, obawa przed zabezpieczeniem socjalnym dla dziecka, przed hańbą itp. Silne przeżycia powodują zakłócenie czynności psychicznych, które z kolei uzasadniają przyjęcie łagodniejszej odpowiedzialności sprawcy niż za zabójstwo zwykłe. Przy określeniu czy stan psychiczny w pewnym zakresie usprawiedliwia zamach na życie dziecka należy wziąć pod uwagę okoliczności porodu a także odporność psychiczną, wrażliwość matki. Z reguły w tego typu postępowaniach korzysta się z pomocy biegłego psychologa i psychiatry.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości