Wiadomości

Czy należy oskładkować świadczenie urlopowe przyznane pracownikowi w sierpniu 2006 r. przez pracodawcę, którego stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia 2006 r. wynosił powyżej 20 osób?

Opublikowany: gru 14, 11:29

Wśród przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wymienione zostały w § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r., świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W celu wyłączenia wymienionych świadczeń z podstawy wymiaru składek muszą być zatem spełnione łącznie dwa warunki: świadczenia muszą być wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, fundusz zaś musi być utworzony na podstawie układu zbiorowego pracy. Ponadto, w § 2 ust. 1 pkt 21 powołanego rozporządzenia wymienione zostały świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, które nie stanowią podstawy wymiaru składek do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego. Świadczenia takie (na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych) wypłacają jednak tylko pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeżeli zatem pracodawca zatrudniał na dzień 1 stycznia 2006 r. co najmniej 20 pracowników i u tego pracodawcy nie został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, natomiast pracownikom wypłacane są w sierpniu 2006 r. świadczenia urlopowe, nie ma w takiej sytuacji zastosowania § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia. Jeżeli jednak świadczenia te wypłacane są z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, a fundusz ten został utworzony na podstawie układu zbiorowego pracy, to nie stanowią one podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach określonych w § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości