Wiadomości

Spółka jawna - charakterystyka

Opublikowany: mar 15, 12:34

Spółka jawna jest spółką osobową. Mogą ją utworzyć osoby fizyczne i prawne, przy czym każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie, inaczej może być uznana za nieważną. Aby zmienić jej postanowienia, potrzeba zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Jeżeli umowa spółki przewiduje wniesienie wkładu w postaci nieruchomości, to trzeba ją zawrzeć w formie aktu notarialnego. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko czy firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Każdy ze wspólników może reprezentować interesy spółki, każdy może też wybrać dogodny sposób opodatkowania. Wspólnicy muszą wnieść określone w umowie spółki wkłady. Wkłady wspólników uznaje się za równe, co przekłada się na prawo do równego udziału w zyskach i stratach spółki jawnej. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Wspólnik ma też prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5 proc. od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. W spółce jawnej – w odróżnieniu od spółek kapitałowych – do wypłaty zysku nie jest potrzebna uchwała wspólników o przeznaczeniu zysku do wypłaty.

Wymagany kapitał:

Nie jest wymagany minimalny kapitał zakładowy.

Sposób prowadzenia księgowości:

Spółka jawna osób fizycznych może rozliczać się według książki przychodów i rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego albo prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe). Jeśli przychody netto spółki przekroczą 2.000.000 euro, to spółka musi przejść na pełną księgowość. Ponadto, jeśli wspólnikiem w spółce jawnej będzie osoba prawna (np. spółka kapitałowa), to spółka musi od początku prowadzić pełną księgowość niezależnie od wysokości osiąganych przychodów.

Opodatkowanie:
Spółka jawna nie jest podatnikiem. Podatnikami są wyłącznie poszczególni wspólnicy spółki, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (proporcjonalny do przychodów lub liniowy). Pamiętaj, że jeśli wybierzesz opodatkowanie według stawki liniowej, to będziesz musiał opodatkować w tej formie wszystkie dochody z działalności gospodarczej.

Źródło: www.biznes.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości