Wiadomości

Spółka partnerska

Opublikowany: mar 15, 12:36

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółkę można zawiązać w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Partner nie ponosi odpowiedzialności za:

- zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce,
- zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej.

Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta na piśmie, inaczej może być uznana za nieważną. Zysk wypracowany przez spółkę dzieli się między wspólników. Zasady, na podstawie których przedsiębiorcy rozdysponują pomiędzy sobą pieniądze, zależą od zapisów zawartych w umowie spółki. Każdy wspólnik płaci za siebie podatek dochodowy.

Wymagany kapitał:

Nie jest wymagany minimalny kapitał zakładowy.

Sposób prowadzenia księgowości:

Spółka partnerska może prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów, dopóki nie przekroczy ustawowego limitu przychodów w wysokości 2.000.000 euro. Jeśli spółka przekroczy ten limit, to musi przejść na pełną księgowość, czyli rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Opodatkowanie:

- według skali podatkowej (podatek dochodowy od osób fizycznych) – 18% i 32% (powyżej 85.528 zł),
- podatek liniowy – 19%.

Podatek liniowy mogą wybrać tylko osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie mogą go natomiast wybrać osoby, które osiągają przychody z działalności osobistej, nawet jeśli świadczyły usługi w ramach działalności gospodarczej. Jeśli co najmniej dwóch wykonawców wolnych zawodów założy spółkę partnerską, to możliwe jest wystawianie faktur za wykonane usługi i płacenie podatku według stałej stawki 19%, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Partnerzy rozliczają się z fiskusem PIT-em. W odniesieniu do podatku VAT podatnikiem jest spółka.

Źródło: www.biznes.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości