Wiadomości

Spółka cywilna

Opublikowany: mar 15, 12:33

Spółka cywilna jest umową, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w określony sposób, a zwłaszcza przez wniesienie wkładów. Umowa spółki powinna być pisemna. Spółkę mogą utworzyć co najmniej 2 osoby fizyczne lub prawne. Umowę spółki cywilnej regulują art. 860-875 Kodeksu cywilnego. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie jest też jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa – podmiotami prawa są wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia – nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, który jest ich współwłasnością łączną. To nie spółka, ale wspólnicy jako osoby fizyczne muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Oznacza to, że wszyscy wspólnicy odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę swoim majątkiem wspólnym oraz każdy ze wspólników osobno majątkiem osobistym bez żadnych ograniczeń. Pamiętaj, że jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych przekroczyły równowartość 800 tys. euro, to musisz przekształcić ją w spółkę jawną. Wówczas trzeba ją wpisać do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i jednocześnie wykreślić z CEIDG. Ze względu na specyfikę, spółkę cywilną, jako formę prowadzenia biznesu, powinno wykorzystywać się do niewielkich przedsięwzięć, np. małych przedsiębiorstw rodzinnych.

Wymagany kapitał:

Nie jest wymagany minimalny kapitał zakładowy.

Sposób prowadzenia księgowości:

Spółka cywilna może rozliczać się według książki przychodów i rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego albo prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe). Jeśli przychody netto spółki przekroczą 2.000.000 euro, to spółka musi przejść na pełną księgowość. Ponadto w przypadku, gdy wspólnikiem w spółce cywilnej będzie osoba prawna (np. spółka kapitałowa), spółka musi od początku prowadzić pełną księgowość niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych w ciągu roku oraz wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli podatnik, który jest na karcie podatkowej, zostaje płatnikiem podatku VAT, to musi prowadzić ewidencje wymagane przez ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czyli ewidencję sprzedaży i zakupu VAT.

Opodatkowanie:

Opodatkowani podatkiem dochodowym są wspólnicy, a nie spółka. Wspólnicy mogą wybrać następujące formy opodatkowania:

- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (podatek progresywny),
- podatek liniowy (19% od dochodu),
- ryczałt ewidencjonowany,
- karta podatkowa (w przypadku spółki cywilnej osób fizycznych).

Źróło: www.biznes.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości