Wiadomości

Związek Banków Polskich o finansowaniu mieszkalnictwa

Opublikowany: gru 6, 13:31

4 i 5 grudnia br., pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, odbywa się w Warszawie V Kongres “Finansowanie Nieruchomości Mieszkaniowych w Krajach Europy Środkowowschodniej”. Jest on miejscem corocznych spotkań ekspertów i instytucji związanych z rynkiem finansowania nieruchomości. W bieżącym roku najwięcej dyskusji toczy się wokół zwiększenia dynamiki finansowania budownictwa przy jednoczesnym zachowaniu stabilności systemu finansowego.

Dyskusja dotyczyła głównie aktualnej sytuacji na rynkach finansowych, podobieństw i różnic w sytuacji na europejskim i amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, a także podejmowanych środków zaradczych, w tym możliwość zmiany tzw. waluty rezerwowej świata. Wskazywano na konieczność odbudowy nie tyle zaufania pomiędzy instytucjami finansowymi, ile na potrzebę reorganizacji systemów ratingowych wraz z nowym podejściem do roli agencji odpowiedzialnych za analizy rynkowe.

Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń, prezentując rządowe plany wobec sektora mieszkaniowego na rok 2009, wskazał na trzy istotne ustawy, które będą wyznaczały wielkość i formę wsparcia budżetowego dla tego rynku: Ustawę o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw, Ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych oraz Ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Mówiąc o konieczności zwiększenia dostępności lokali dla różnych grup społecznych, wiceminister zwracał uwagę na oczywisty fakt, że dokonać tego można nie tylko poprzez oddawanie do użytku nowych obiektów, ale także poprzez poprawę stanów technicznych budynków już istniejących, zagrożonych wycofaniem z eksploatacji, zwłaszcza że z reguły są to działania znacznie mniej kapitałochłonne niż realizacje nowych inwestycji. Przypomniał też, że zgodnie z obecnymi szacunkami, na książeczkach mieszkaniowych obywateli „zawinkulowana” jest kwota około 9 miliardów złotych z tytułu zobowiązań budżetu państwa, wynikających z przysługujących właścicielom premii gwarancyjnych i że jest to kwota, która w ocenie ekspertów powinna przyczynić się do ożywienia tego rynku.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości