Wiadomości

Znieczulenie zewnątrzoponowe, cesarskie cięcie tylko ze wskazania lekarskiego

Opublikowany: paź 13, 08:52

Nie jest prawdą, że państwo nie będzie płacić za znieczulenie podczas porodów. Znieczulenie zewnątrzoponowe ze wskazań lekarskich było, jest i będzie finansowane ze środków publicznych. Decyzję o sposobie leczenia, w tym także prowadzenia porodu i ewentualnego zastosowania znieczulenia, podejmuje lekarz, działając zgodnie z postanowieniami ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943). Natomiast warunki i zakres udzielania świadczeń opieki zdrowotnej reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

Zakres świadczeń, w tym zastosowane procedury medyczne (znieczulenie, cesarskie cięcie), jest uwarunkowany stanem zdrowia pacjentek oraz przebiegiem ciąży i porodu.

Obecnie trwają prace Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia zarządzeniem z 31 października 2007 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania standardu opieki okołoporodowej (Dz. Urz. Min. Zdrow. Nr 16, poz. 90, z późn. zm). Celem tego zespołu jest opracowanie projektu aktu prawnego, określającego standard postępowania medycznego w okresie porodu i połogu. Świadczenia wynikające z opracowanego standardu będą w pełni finansowane ze środków publicznych.

Termin zakończenia prac mających na celu opracowanie projektu standardu porodu jest ściśle związany z pracami funkcjonującego niezależnie zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, opracowującego rekomendacje postępowania medycznego podczas porodu.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości