Wiadomości

Zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przyjęte przez rząd

Opublikowany: lip 14, 14:10

30-dniowy termin zapłaty przez organ publiczny, 30-dniowa procedura weryfikacji zgodności towaru lub usługi z umową oraz ryczałtowa stała kwota rekompensaty za koszty dochodzenia należności to najważniejsze instrumenty zaproponowane przez MG w projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. RM przyjęła dokument 10 lipca 2012 r.

MG zaproponowało rozwiązanie, dzięki któremu w przypadku ustalenia terminu dłuższego niż 60 dni, wierzycielowi przysługiwać będą odsetki za opóźnienie. Będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy ustalenie takiego terminu jest rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

W umowach, w których dłużnikiem jest organ publiczny, resort proponuje 30-dniowy termin płatności za dostarczone towary lub wykonane usługi. W przypadku szczególnego charakteru lub szczególnych elementów umowy, możliwe będzie przedłużenie tego terminu maksymalnie do 60 dni kalendarzowych. 60-dniowy termin jako zasada przewidziany został jedynie dla jednostek publicznych udzielających świadczeń zdrowotnych (w szczególności szpitali). Wskazanie w umowie dłuższych terminów traktowane będzie jako opóźnienie w zapłacie należności, wierzycielowi zaś przysługiwać będą odsetki za opóźnienie.

Projekt wprowadza również 30-dniowy termin na przeprowadzenie tzw. procedury weryfikacji, potwierdzającej zgodność towarów lub usług z umową.

Ustawa przewiduje również nowy instrument, dzięki któremu wierzyciel otrzyma zwrot kosztów, które poniósł przy dochodzeniu należnej mu od dłużnika kwoty. Wprowadzona zostanie stała rekompensata o równowartości 40 euro wyrażona w złotych. Jej naliczanie możliwe będzie od momentu wymagalności odsetek za opóźnienie w płatnościach, bez konieczności odrębnego wezwania do jej zapłaty. W przypadku, gdy koszty odzyskania należności przekroczą kwotę stałej rekompensaty, wierzyciel będzie miał możliwość wystąpienia na drogę sądową, celem uzyskania zwrotu wszelkich wydatków, jakie poniósł w związku z próbą odzyskania należności.

Propozycje mające na celu poprawę płynności przedsiębiorstw oraz przeciwdziałanie zatorom płatniczym znajdują się również w projekcie założeń projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej), skierowanym 14 czerwca 2012 r. do uzgodnień międzyresortowych
i konsultacji społecznych.

Przygotowany w MG projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych realizuje obowiązek wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości