Wiadomości

Zmiany w projektach ustaw o KAS

Opublikowany: lip 22, 07:15

W Ministerstwie Finansów kontynuowane są prace nad ustawami o Krajowej Administracji Skarbowej, która miała powstać z obecnych struktur administracji podatkowej i Służby Celnej.

W trakcie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o rozszerzeniu konsolidacji o Urzędy Kontroli Skarbowej.

„W KAS powstanie wyodrębniona Inspekcja Skarbowa dbająca o bezpieczeństwo systemu finansów państwa” – powiedział Paweł Banaś, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

Stosowne zapisy znajdą się w najnowszym projekcie ustaw o KAS, który zostanie upubliczniony w najbliższych dniach w Biuletynie Informacji Publicznej. W związku z tym niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych uzgodnień międzyresortowych.

Szczegółowa struktura organizacyjna administracji, w tym zakres terytorialny poszczególnych jednostek, zostanie ostatecznie ustalony w aktach wykonawczych do ustawy. Zgodnie z przygotowanym projektem ustaw, w takiej samej sytuacji są zarówno jednostki administracji podatkowej, kontroli skarbowej, jak i Służby Celnej – zostaną one przekształcone w jednostki Krajowej Administracji Skarbowej.

W związku z tym, w zapisach ustawowych używa się legislacyjnego pojęcia „likwidacja”. Jest ono w tym przypadku niezbędne, by mogło być możliwe utworzenie nowych, działających w przyszłej strukturze organów KAS. Dlatego też pojawiające się w mediach w ostatnich dniach informacje o rzekomej „likwidacji małych urzędów skarbowych” są nieprawdziwe.

„Chciałbym jeszcze raz uspokoić wszystkich pracowników. Potwierdzam, że ustawa ma na celu poprawienie warunków pracy. Celem przekształceń organizacyjnych jest postulowane spłaszczenie struktury administracji, a nie redukcja zatrudnienia.” – powiedział Marian Banaś, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej. „Dotyczy to także osób zatrudnionych w małych urzędach skarbowych” – podkreślił Minister Banaś.

Utworzenie skonsolidowanej administracji skarbowej ma na celu usprawnienie jej działania, w tym efektywniejsze dysponowanie środkami budżetowymi, lepszą obsługę podatnika, a także polepszenie warunków pracy urzędników.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości