Wiadomości

Zmiany w prawie oświatowym - obowiązek szkolny 6-latków

Opublikowany: sty 10, 06:46

Najważniejszą zmianą zaproponowaną w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty jest przedłużenie o 2 lata okresu, w którym o podjęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko sześcioletnie będą decydować rodzice. Oznacza to, że dzieci urodzone w latach 2006 i 2007 mogą, ale nie muszą rozpoczynać edukację szkolną. Będzie to zależeć od indywidualnych decyzji rodziców.

Obowiązek szkolny dla 6-latków zostanie wprowadzony od 1 września 2014 r., i obejmie dzieci urodzone w 2008 roku i w latach następnych.

Nowością w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań jest to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko sześcioletnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r. będą uczestniczyć w edukacji przedszkolnej. Zapewnienie warunków do kontynuacji przygotowania przedszkolnego będzie zadaniem własnym gmin.

W dwuletnim okresie przejściowym zachowany zostanie obowiązek gmin dotyczący dowożenia dzieci do placówek realizujących wychowanie przedszkolne, do których droga jest dłuższa niż 3 km.

Do roku 2014 kontynuowany będzie program rządowy „Radosna szkoła”, który umożliwia zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki nad dziećmi. Program oferuje pomoc finansową przeznaczoną na tworzenie odpowiednich warunków kształcenia – chodzi np. o zakupy pomocy dydaktycznych, budowę lub modernizację szkolnych placów zabaw.

Źródło: www. premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości