Wiadomości

Zmiany w funduszach inwestycyjnych i podatku dochodowym od osób prawnych

Opublikowany: sie 3, 06:02

Uproszczenie i przyspieszenie tworzenia funduszy inwestycyjnych zamkniętych, emitujących wyłącznie certyfikaty inwestycyjnie, które nie będą przedmiotem oferty publicznej, nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu – to podstawowy cel nowelizacji. Zostanie on osiągnięty dzięki rezygnacji z obowiązku uzyskiwania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na tworzenie takich funduszy. Powinno to zdynamizować ten segment rynku i przyciągnąć dodatkowy kapitał, który będzie alokowany za pośrednictwem tych funduszy.

Przyjęto, że KNF nie będzie zatwierdzała statutów takich funduszy i ich zmian. Konieczne będzie natomiast uzyskiwanie zezwolenia Komisji na zmianę statutu funduszu, którego certyfikaty inwestycyjne mają być przedmiotem oferty publicznej, mają być dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu.

Ponieważ nie będzie wymogu zatwierdzania przez KNF zmian statutów funduszy emitujących wyłącznie certyfikaty inwestycyjnie, które nie będą przedmiotem oferty publicznej, nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu – to nie będą pobierane opłaty z tego tytułu. Oznacza to zmniejszenie kosztów utworzenia i funkcjonowania tego typu funduszy. Aby zapewnić ochronę tzw. inwestorów nieprofesjonalnych (chodzi o osoby fizyczne, nie posiadające fachowej wiedzy o inwestowaniu) ograniczono możliwość nabywania przez nich certyfikatów inwestycyjnych ww. funduszy. Wprowadzono rozwiązanie zgodnie z którym, każdorazowy zapis na certyfikaty inwestycyjne tych funduszy nie będzie mógł być mniejszy niż 40 tys. euro.

Planowane regulacje powinny przyczynić się do odbiurokratyzowania tej działalności przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu nadzoru.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości