Wiadomości

Zmiany po 30 latach – rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych

Opublikowany: lut 8, 08:20

Dokonanie niezbędnych zmian w ustawie, polegających na dostosowaniu obowiązującego prawa do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a w konsekwencji regulacji i zaleceń prawnomiędzynarodowych, służących upodmiotowieniu nieletniego i podwyższeniu gwarancji procesowych zarówno na etapie postępowania rozpoznawczego, jak i postępowania wykonawczego – to główny cel przyjętego dzisiaj przez Radę Ministrów, a przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości, projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postepowaniu w sprawach nieletnich została uchwalona przed 30 laty. Pomimo licznych ingerencji ustawodawcy zawiera uchybienia, które wymagają korekty.

Opracowanie zmian w ustawie jest także następstwem wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich związanych z realizacją Krajowego Mechanizmu Prewencji w policyjnych izbach dziecka, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Rzecznik wskazywał na brak regulacji zapobiegającej przedłużaniu pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka po ogłoszeniu im postanowienia o umieszczeniu w schronisku dla nieletnich lub młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jak również na brak regulacji – na poziomie ustawowym – w przedmiocie środków dyscyplinarnych i nagród dla nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych.

Do szczegółowych rozwiązań – zawartych w przyjętym dzisiaj projekcie – należą:

  • Modyfikacja regulacji w zakresie obserwacji psychiatrycznej nieletniego;
  • Ujednolicenie postępowania w sprawach nieletnich;
  • Uzupełnienie ustawowej regulacji w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich;
  • Uregulowanie zasad udzielania nagród i stosowania środków dyscyplinarnych wobec nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych.

Zmiany w zakresie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych związane są z nowym, ujednoliconym modelem postępowania, który w większym niż do tej pory zakresie bazuje na modelu postępowania, obowiązującym w postępowaniu cywilnym. Jedynie w wąskim i precyzyjnie określonym zakresie znajdą zastosowanie przepisy procedury karnej, która w dotychczasowym stanie prawnym była stosowana w znacznym stopniu w postępowaniu zmierzającym do orzeczenia środka poprawczego.

Odejście od tej zasady sprawia, że traci rację bytu rozdzielenie rozpoznawania środków odwoławczych od orzeczeń sądu rodzinnego na dwa różne wydziały sądu okręgowego. Skoro – co do zasady – sprawy nieletnich w pierwszej instancji są rozpoznawane przez wydziały cywilne sądów rejonowych w tych sądach, w których nie wyodrębniono wydziałów rodzinnych i nieletnich, celowe jest przekazanie do właściwości wydziałów cywilnych sądów okręgowych także tej części spraw dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich, które były dotąd rozpoznawane przez wydziały karne (odwoławcze) sądów okręgowych.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości