Wiadomości

Zmiana ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Opublikowany: lip 17, 07:11

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Jedną z najważniejszych propozycji jest ujednolicenie zasad udzielania i wysokości bonifikat finansowych przysługujących w trakcie procedury przekształceniowej. Nowe przepisy mają dotyczyć osób, którym oddano w wieczyste użytkowanie nieruchomości zabudowane budynkami mieszkaniowymi lub przeznaczone na cele zabudowy mieszkalnej. Przygotowany projekt ustawy to kolejny etap procesu przekształcania praw wieczystego użytkowania w prawa własności na korzystniejszych niż dotychczas zasadach.

Przewidziano trzy przypadki uzyskania preferencyjnych opłat. Pierwszy to kryterium dochodowe. Bonifikatę będą mogły otrzymać osoby, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny za ostatnie półrocze roku poprzedzającego złożenie wniosku nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Osoby spełniające ten warunek mogą uzyskać bonifikatę w wysokości 90 proc.

Drugą grupę będą stanowili wieczyści użytkownicy oraz ich prawni spadkobiercy, którzy prawo użytkowania wieczystego otrzymali przed 5 grudnia 1990 r. Bonifikata w tym przypadku wyniesie 50 proc.

Trzeci przypadek dotyczy nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków. Przewidziana w tym przypadku bonifikata ulega obniżeniu o 50 proc. Nadzwyczajne obniżenie opłaty za przekształcenie jest podyktowane znacznymi obciążeniami i ograniczeniami nakładanymi na właściciela zabytku.

Nowe prawo przewiduje również możliwość ratalnej spłaty należności rozłożonej na okres od 10 do 20 lat, a także zwolnienie z opłaty sądowej za wpis do księgi wieczystej dla osób, w stosunku do których przekształcenie ma nastąpić nieodpłatnie.

Decyzje w sprawie przekształceń w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego będą podejmować wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast albo zarządy powiatu lub województwa. W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa decyzje będą należały do starostów.

Dwuletni okres obowiązywania dotychczasowej ustawy wykazał, zdaniem projektodawców, niedostateczne wykorzystanie możliwości oferowanych przez tę regulację prawną, a tym samym brak realizacji celu, jaki przyświecał jej twórcom. Jedną z większych barier były znaczne obciążenia finansowe związane z przejmowaniem na własność nieruchomości.

Nowe przepisy powinny przyspieszyć i usprawnić proces przekształceń. Ponadto przewidziane w projekcie ułatwienia i bonifikaty w przejmowaniu własności będą zachęcały potencjalnych właścicieli do prawnego uregulowania tych spraw. Uzyskanie prawa własności nieruchomości może również stanowić istotną zachętę do inwestowania, co wpłynie z kolei na szybszy rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości