Wiadomości

Zmiana pieczęci tłumaczy przysięgłych

Opublikowany: wrz 24, 14:11

Wydział Tłumaczy Przysięgłych informuje, że w dniu 27 stycznia 2008 r. upływa termin, w jakim można posługiwać się pieczęciami tłumacza przysięgłego wg starego wzoru (zamawianymi za pośrednictwem prezesów sądów okręgowych). W związku z powyższym osoby, które jeszcze nie wymieniły pieczęci powinny jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko tłumacza, język którego dotyczą uprawnienia, numer TP, adres pod który pieczęć powinna zostać wysłana, telefoniczny numer kontaktowy w razie jakichś wątpliwości, nr NIP konieczny do wystawienia faktury przez Mennicę Państwową. W celu zamówienia pieczęci można też skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Osoby, które wysłały wniosek w innej formie nie muszą tego robić ponownie. Pieczęcie wraz z fakturą Mennica przesyła pocztą kurierską. Koszt pieczęci to 250 do 300 PLN płatne przelewem w terminie 14 dni od otrzymania. Po otrzymaniu nowej pieczęci, starą należy zdać prezesowi sądu okręgowego, który zamówił ją dla tłumacza.

Wnioski składane obecnie opracowywane są na bieżąco i przekazywane niezwłocznie do Mennicy. Pieczęć jest wykonywana i wysyłana do tłumacza w przeciągu miesiąca do dwóch od wpłynięcia wniosku. Z uwagi na możliwości produkcyjne Mennicy nie powinno odkładać się decyzji o wysłaniu wniosku o wyrobienie pieczęci na ostatnią chwilę. Istnieje niebezpieczeństwo, że osoby, które złożą wnioski w listopadzie lub grudniu nie otrzymają pieczęci przed 27 stycznia 2008 r., co oznaczać będzie niemożliwość wykonywania obowiązków tłumacza przysięgłego do czasu otrzymania nowej pieczęci. Podkreślić należy, że po tej dacie stare pieczęcie będą nieważne i opatrywane nimi tłumaczenia nie będą tłumaczeniami poświadczonymi.

Osoby, które złożyły już wniosek o wykonanie pieczęci, a jeszcze jej nie otrzymały proszone są o kontakt telefoniczny z Wydziałem Tłumaczy Przysięgłych (dotyczy przypadków, gdy od wpłynięcia wniosku upłynęło powyżej sześciu miesięcy).

Źródło; www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości