Wiadomości

Ziemia z rządowych agencji pod tanie budownictwo mieszkaniowe

Opublikowany: paź 17, 14:19

17 października premier Jarosław Kaczyński i minister budownictwa Mirosław Barszcz przedstawili w Elblągu rządowy program taniego budownictwa mieszkaniowego. 30 tys. ha gruntów państwowych w okolicach miast trzeba przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe – taką propozycję zakłada projekt rządowego programu mieszkaniowego.

Rząd zakłada przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe co najmniej 30 tys. ha ziemi w okolicach miast. Skarb Państwa dysponuje taką powierzchnią poprzez różnego rodzaju agencje. Tworzone na podstawie nowego prawa spółki specjalnego przeznaczenia będą finansowane prywatnym kapitałem, dzięki temu bez istotnych nakładów finansowych ze strony Państwa umożliwi się rozwinięcie akcji budowlanej o bardzo dużej skali. Dodatkowo Państwo będzie pomagało finansowo w uzbrojeniu gruntów pod zabudowę. Dzięki tym działaniom możliwe będzie zaoferowanie wykończonych mieszkań o przyzwoitym standardzie za opłatę miesięczną w wysokości około 700 złotych.

Założenia nowego programu budownictwa społecznego

Tereny Skarbu Państwa, którymi dysponują obecnie różnego rodzaju agencje rząd planuje przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe. Wojewodowie będą tworzyć regionalne Agencje Budownictwa Społecznego, do których przekazywane będą najatrakcyjniejsze grunty Skarbu Państwa. Regionalna Agencja Budownictwa Społecznego wniesie grunty aportem do działających w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego spółek specjalnego przeznaczenia, które będą budować mieszkania.

Na gruntach będących własnością ABS będzie mogła budować również sama agencja, towarzystwo budownictwa społecznego lub spółdzielnia mieszkaniowa. Kryterium decydującym o wyborze najlepszej oferty będzie wysokość czynszu za najem lokalu mieszkalnego (obejmującego spłatę kredytu z odsetkami) przy ujednoliconych dla wszystkich oferentów pozostałych warunkach (wielkość projektu, średnia wielkość wkładu mieszkaniowego, okres spłaty kredytu inwestycyjnego). W okresie wynajmu najemca spłacając czynsz będzie stopniowo wykupywał mieszkanie na własność. Całkowite przeniesienie własności nastąpi po określonym czasie wynajmu (idea leasingu). Na spłatę pozostałej części będzie możliwość zaciągnięcia preferencyjnego kredytu dla rodzin z dopłatami do oprocentowania.

Dotychczasowe działania rządu na rzecz budownictwa mieszkaniowego to system pomocy dla osób mniej zamożnych i ubogich. Rządowy program “Rodzina na swoim” – kredyty preferencyjne są udzielane głównie w małych miastach z dala od dużych aglomeracji. Program został uruchomiony na początku tego roku. Dotychczas udzielono 3 tys. kredytów preferencyjnych, ale jest to związane głównie z tym, że większość banków, które podpisało umowy z BGK (który jest operatorem programu) uruchomiła akcje kredytowe dopiero w ostatnich 2-3 miesiącach.

Kolejny realizowany program to wsparcie tworzenia mieszkań socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych. W latach 2007-2014 zakładamy przeznaczenie na współfinansowanie budowy mieszkań dla najuboższych ponad 2,5 mld zł. Pozwoli to na wybudowanie ok. 100 tys. lokali socjalnych i mieszkań chronionych oraz powstanie około 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.

Minister Budownictwa przygotował projekt zmiany niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie, który został zgłoszony jako projekt poselski. Główny cel to rozwiązanie problemu braku gruntów pod nowe inwestycje. Komisja Infrastruktury w Sejmie głosami opozycji zdecydowała o odłożeniu tych zmian “na półkę”. Projekt „specustawy” zakładał m.in.: uproszczenie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, likwidację procedur administracyjnych związanych z „odrolnieniem” gruntów oraz likwidację pozwoleń na budowę małych i średnich obiektów mieszkaniowych.

Ostatnie dwa lata były okresem bardzo szybkiego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Liczba pozwoleń na budowę mieszkań w 2006 r. wyniosła 160,5 tys. i była o 35% wyższa od analogicznej wielkości w 2005 r. W pierwszej połowie 2007 r. wydano pozwolenia na realizację 109,8 tys. mieszkań, tj. o 56% więcej niż w analogicznym okresie 2006 r. Jedną z dwóch głównych barier w rozwoju budownictwa nadal pozostaje jednak brak terenów pod budownictwo.

Źródło: www.mb.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości