Wiadomości

Zielone światło rządu dla elektrowni atomowej

Opublikowany: lut 23, 13:08

Propozycje znowelizowanych przepisów opracowano na podstawie założeń przyjętych przez rząd 22 czerwca 2010 r. i 25 stycznia 2011 r.

W nowych regulacjach największy nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa w przyszłych elektrowniach atomowych. Określono wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych. Przedstawiono niezbędne rozwiązania dotyczące funkcjonowania przemysłu jądrowego w naszym kraju, a także określono zakres nadzoru Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), jako urzędu dozoru jądrowego nad obiektami jądrowymi.

Zaproponowano przepisy określające wymagania bezpieczeństwa dla obiektów jądrowych, zwłaszcza elektrowni jądrowych, na najwyższym poziomie. Wymogi bezpieczeństwa sformułowano tak, aby zapewnić konkurencyjność technologii jądrowych bez przesądzania, jaki typ elektrowni należy budować w Polsce. Jednocześnie inwestor będzie mógł wybierać spośród najnowocześniejszych technologii, spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa. Przepisy zawierają jednoznaczny prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych, i to nie tylko na etapie wyboru technologii, ale także w całym procesie jej wdrożenia, nadzorowanym i kontrolowanym przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

W znowelizowanych przepisach położono szczególny nacisk na informowanie społeczeństwa: o decyzjach dozoru jądrowego, o stanie obiektów jądrowych, ich eksploatacji, w tym o wszelkich czynnikach i zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną.

Przyjęto zasadę, że każdy będzie miał prawo do uzyskania pisemnej informacji m.in. o stanie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obiektu jądrowego, jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Taką informację kierownik jednostki organizacyjnej (m.in. podmiot eksploatujący obiekt) ma umieszczać na stronie internetowej jednostki co najmniej raz na rok. Z kolei prezes PAA będzie udostępniał społeczeństwu informacje m.in. o stanie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obiektów jądrowych, ich wpływie na zdrowie ludzi i środowisko. Będzie także informował o wydanych zezwoleniach dotyczących obiektów jądrowych. Dzięki takim rozwiązaniom zagadnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych będą przejrzyste dla społeczeństwa.

Według nowych przepisów, każdy inwestor zobowiązany będzie do utworzenia przy obiekcie energetyki jądrowej – Lokalnego Centrum Informacyjnego (LCI). Ma ono funkcjonować do zakończenia likwidacji takiego obiektu. Dopuszczalne będzie prowadzenie jednego LCI dla kilku obiektów jądrowych, pod warunkiem że będą one zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie. Zadaniem LCI będzie m.in. publikacja bieżących informacji o pracy obiektu energetyki jądrowej oraz stanie bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej wokół obiektu. LCI będzie wydawać lokalny biuletyn informacyjny i publikować zgromadzone dane na swojej stronie internetowej. Społeczność lokalna będzie mogła powołać Lokalny Komitet Informacyjny (LKI). W jego skład będą wchodzić przedstawiciele: władz samorządowych (po 1 osobie z każdej gminy, w której powstanie obiekt jądrowy lub jego część) i społeczności lokalnej (w dowolnej liczbie). Zadaniem LKI będzie m.in. informowanie społeczności lokalnej o działalności obiektu energetyki jądrowej i reprezentowanie jej w kontaktach z organami inwestora. Rada gminy, na terenie której ma powstać obiekt energetyki jądrowej, będzie mogła utworzyć Gminny Punkt Informacyjny (GPI). Dzięki jego działalności będzie realizowała gminną strategię informacyjną, edukacyjną i promocyjną w zakresie energetyki jądrowej.

W nowych przepisach poziom minimalnej odpowiedzialności finansowej za szkodę jądrową określono na 300 mln SDR (chodzi o międzynarodową umowną jednostkę monetarną, której wartość jest ustalana na podstawie koszyka walut). Odpowiedzialność tę będą ponosić podmioty eksploatujące urządzenia jądrowe, w tym operatorzy elektrowni jądrowych. Skarb Państwa ma gwarantować wypłatę odszkodowania za szkodę jądrową jedynie w zakresie, w jakim nie będzie ona mogła być wypłacona przez zakład ubezpieczeń, jednak nie więcej niż 300 mln SDR.

W projekcie uregulowano także kwestie związane z opracowywaniem, przyjmowaniem oraz realizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Program będzie opracowywany, a następnie cyklicznie aktualizowany przez ministra gospodarki. Będzie on przede wszystkim określać cele i zadania w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Ma być opracowywany co 4 lata, równocześnie z nową polityką energetyczną państwa.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości