Wiadomości

Zastosowanie stawki podatku VAT w przypadku dostawy działki przeznaczonej pod zabudowę

Opublikowany: lut 3, 02:50

W złożonym wniosku Podatnik podał, iż Prezydent Miasta Łodzi przeznaczył zarządzeniem Nr (...) do łącznej sprzedaży nieruchomości położone w Łodzi (...), oznaczone jako działka nr a/2 o powierzchni 476 metry kwadratowych i działka nr b/1 o powierzchni 533 metry kwadratowe i w wyniku przetargu sprzedano je łącznie za cenę 54.600 zł plus podatek od towarów i usług w wysokości 12.012 zł. Zgodnie z opinią Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Łodzi działka nr b/1 spełnia wymagania działki budowlanej, zaś działka nr a/2 winna być przyłączona do sąsiedniej nieruchomości w celu uzyskania poprawy warunków zagospodarowania. Obie działki są niezabudowane przy czym działka nr b/1 w ewidencji gruntów oznaczona jest symbolem użytków Bp, a działka nr a/2 symbolem RV”. W złożonym w dniu 10.10.2006r. uzupełnieniu do wniosku Podatnik podał ponadto, iż ”...działki nr a/2 i b/1 zostały sprzedane jako jedna nieruchomość z przeznaczeniem pod zabudowę, a wobec braku planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów i warunków zabudowy następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy. Pomimo, iż jedna z działek w ewidencji gruntów wpisana jest jako rolna – jest przeznaczona pod zabudowę. Decyzją (...) Wojewoda Łódzki stwierdził nieodpłatne nabycie z mocy prawa przez Miasto prawa własności nieruchomości, natomiast działka nr a/2 na podstawie umowy sprzedaży z dnia 18.01.1993r. stała się własnością Miasta”. Podatnikowi nie przysługiwało ponadto prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

We wniosku z dnia 01.09.2006r. Podatnik pyta czy “biorąc pod uwagę art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (...) w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości położonej w Łodzi (...) oznaczonej jako działka a/2 przysługuje zwolnienie od podatku”. W złożonym w dniu 11.10.2006r. Podatnik sprecyzował zapytanie, w którym prosi o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ”...czy biorąc pod uwagę przedstawiony (...) stan faktyczny stawka podatku VAT w wysokości 22% od działki nr a/2 (...) została zastosowana prawidłowo”. Mając na uwadze powyższe tutejszy organ podatkowy dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego odniósł się do zapytania Podatnika przedstawionego w złożonym w dniu 11.10.2006r. uzupełnieniu do wniosku.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Podatnik podał we wniosku z dnia 01.09.2006r., iż ”...prawidłowo została ustalona stawka podatku VAT w wysokości 22% od ceny nabycia nieruchomości z uwagi na to, że działki nr b/1 i a/2 zostały sprzedane łącznie jako jedna nieruchomość z przeznaczeniem pod zabudowę”.

Na wstępie tutejszy organ podatkowy zauważa, iż przedmiotem niniejszego postanowienia jest prawidłowość zastosowania stawki podatku VAT przy dostawie opisanej przez Podatnika nieruchomości, a nie ocena czy w/w działka jest terenem budowlanym czy przeznaczonym pod zabudowę. W związku z powyższym, tutejszy organ podatkowy odniósł się w tym zakresie do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  • art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej “ustawą”,
  • art. 41 ust. 1 ustawy.
  • art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy. Ponadto przepisy przejściowe i końcowe przewidują obniżenie stawek podatku na świadczenie niektórych usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22% (...).

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W związku z powyższym podnieść należy, iż zwolnienie od podatku przysługuje wyłącznie przy dostawie terenów, które nie są budowlane i przeznaczone pod zabudowę. Mając na uwadze fakt, iż Podatnik podał w przedstawionym stanie faktycznym, że ”......działki nr a/2 i b/1 zostały sprzedane jako jedna nieruchomość z przeznaczeniem pod zabudowę. (...) pomimo, iż jedna z działek w ewidencji gruntów wpisana jest jako rolna – jest przeznaczona pod zabudowę” stwierdzić należy, iż dostawa w/w działek przeznaczonych pod zabudowę nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.

Źródło: www.mf.gov.pl, Interpretacje prawa podatkowego

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości