Wiadomości

Zasiedzenie rzeczy ruchomej.

Opublikowany: gru 13, 14:26

Zasiedzieć rzecz ruchomą zgodnie z art. 174 KC może osoba nie będąca właścicielem rzeczy, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od trzech lat jako posiadacz samoistny, chyba, że posiada ją w złej wierze. Przedmiotem zasiedzenia może być też udział w prawie własności rzeczy ruchomej.

Rzeczami ruchomymi według przepisów Kodeksu cywilnego (KC) są przedmioty materialne nie będące nieruchomościami. Nieruchomości zaś to zgodnie z art. 46 tego kodeksu wydzielone części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Posiadaczem samoistnym w rozumieniu cytowanego przepisu jest osoba, która włada cudzą rzeczą w taki sposób jakby była jej właścicielem.

Zasiedzenie jest równoznaczne z nabyciem własności rzeczy. Nie jest możliwe w ogóle zasiedzenie rzeczy ruchomej (w odróżnieniu od zasiedzenia nieruchomości), gdy posiadacz włada nią w złej wierze. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy wie, że nie ma do tego prawa. Dobra wiara musi istnieć w chwili objęcia rzeczy w posiadanie, ale też przez cały okres 3 lat aż do upływu terminu zasiedzenia.

Nie może nabyć własności skradzionych rzeczy ruchomych złodziej, ponieważ nie spełnia on warunku dobrej wiary. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nie można nabyć na drodze zasiedzenia własności rzeczy, których posiadanie jest zabronione np. materiałów wybuchowych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości