Wiadomości

Zasady podróżowania dla obywateli UE i gości spoza UE

Opublikowany: lis 21, 13:49

Każdy obywatel Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo wjazdu do dowolnego innego państwa UE bez konieczności dopełnienia specjalnych formalności. W tym celu potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Prawo do podróżowania może podlegać ograniczeniom wyłącznie w związku z polityką publiczną, bezpieczeństwem lub zdrowiem publicznym. Podobnie prawo do podróżowania nie zależy od okoliczności podróży, tzn. czy obywatel podróżuje w sprawach służbowych czy prywatnych – każdy obywatel ma prawo do podróżowania w dowolne miejsce Unii Europejskiej.

Jeśli jest Pan(i) obywatelem UE, nie musi już Pan(i) okazywać paszportu przy przekraczaniu granic między Państwami Członkowskimi Schengen. Jednak Państwa Członkowskie Schengen mogą zachować prawo – na mocy przepisów krajowych – do przeprowadzania na swoim terytorium kontroli tożsamości w ramach obowiązków policyjnych. Prawo krajowe określa, czy należy nosić przy sobie dowód tożsamości czy ważny paszport.

Obywatele państw trzecich mogą wjeżdżać i podróżować po terytorium Państwa Członkowskiego stosującego w całości przepisy z Schengen maksymalnie przez okres trzech miesięcy, pod warunkiem, że spełniają warunki wjazdu określone w przepisach dorobku Schengen, obecnie zintegrowanego z UE:

  • posiadanie ważnego dokumentu podróży,
  • posiadanie wizy na krótki pobyt, jeśli jest konieczna,
  • zdolność do określenia celu podróży,
  • posiadanie odpowiednich środków utrzymania na okres pobytu i na powrót,
  • a ponadto osoba nie może figurować w systemie informacyjnym Schengen dla celów odmowy wjazdu oraz nie może być uważana za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego dla żadnego państwa Schengen.

Jeżeli chce Pan(i) przebywać dłużej niż trzy miesiące, konieczna jest długoterminowa wiza krajowa lub dokument pobytowy. Wyznaczenie swoich wymogów w tym zakresie leży w gestii poszczególnych krajów.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości