Wiadomości

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży przebywającym na koloniach i obozach

Opublikowany: lip 27, 12:00

Warunki, które określają bezpieczny wypoczynek i właściwą opiekę wychowawczą zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków, jakie muszą spełnić organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Kontrola określonych w tym dokumencie wymagań stawianych organizatorom wszystkich form wypoczynku rozpoczyna się już w trakcie przyjmowania zgłoszeń. Kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora szczegółowo analizuje dokumentację, w tym w szczególności związaną z:

1. obiektem wypoczynku: wymaganą opinią lub protokołem (Straży Pożarnej) w zakresie spełnienia wymagań przeciwpożarowych oraz dokumentacją związaną z funkcjonalnością obiektu (szczegółowy rozkład pomieszczeń),

2. przygotowaniem i kwalifikacjami kadry kierowników i wychowawców wypoczynku,

3. wymaganą liczbą opiekunów,

4. zapewnieniem opieki medycznej.

W przypadku braku wymagalnych do zgłoszenia dokumentów, kurator wymaga ich uzupełnienia. Po akceptacji zgłoszonego wypoczynku kurator oświaty przesyła elektroniczną wersję zgłoszenia wypoczynku: państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu i komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej (właściwym ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku), w celu dokonania ewentualnej kontroli warunków wypoczynku.

Organizatorzy są również obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną. Wychowawcami mogą być w różnych formach wypoczynku:

- nauczyciele,

- studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,

- słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,

- osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, obejmującego program określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia,

- instruktorzy harcerscy w stopniu, co najmniej przewodnika,

- przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,

- trenerzy i instruktorzy sportowi.

Liczba uczestników kolonii lub obozu pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób (w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób). Natomiast liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna, wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Rodzice mogą sprawdzić czy wybrane formy wypoczynku ich dzieci są zorganizowane zgodnie z prawem w rejestrze dostępnym na stronie www.wypoczynek.gov.pl.

Bezpośredni nadzór nad prawidłowością wypoczynku w trakcie jego trwania pełni kurator właściwy ze względu na lokalizację wypoczynku. Takie kontrole prowadzone są systematycznie przez cały okres wakacji przez wizytatorów kuratoriów oświaty. Stwierdzone przez nich nieprawidłowości mogą być podstawą do cofnięcia zezwolenia dla organizatorów, a kolonia lub obóz zamknięte.

W grudniu 2012 roku Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, wystąpiła do ministra sprawiedliwości z propozycją wprowadzenia zmiany prawa określającej, że opiekę nad uczniami w czasie wypoczynku mogą sprawować wyłącznie osoby niekarane. Obecnie trwają prace nad zmianą w przepisach ustawy o systemie oświaty również w tym zakresie.

W MEN trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Zostaną przeanalizowane wszystkie zapisy obecnego rozporządzenia, ze szczególną uwagą na rozstrzygnięcia, które regulują wrażliwe kwestie, np. dotyczące wymagań stawianych wychowawcom i kierownikom wypoczynku oraz sposobu uzyskiwania kompetencji kadrowych przez te osoby.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości