Wiadomości

Założenie spółki to ciągle długotrwały proces

Opublikowany: kwi 1, 09:12

Rejestracja spółki w KRS to nadal długotrwały proces. Uważa się, że przebrnięcie przez procedurę rejestracyjną w trzy miesiące to dobry wynik. Zdarza się jednak, że trwa to nawet pół roku. Zdaniem KPP winne jest nie tylko złe prawo, ale i dowolność jego interpretacji.

KPP już na etapie projektowania drugiego etapu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej proponowała, aby ujednolicić KRS i Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej oraz wskazywała, że potrzebne jest jak najszybsze zinformatyzowanie procedur związanych z tymi instytucjami.

- Większość problemów z założeniem firmy wynika nie tylko ze złego prawa, ale i z dowolności stosowania przepisów. Poza tym są one interpretowane różnie w różnych sądach – mówi ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Piotr Rogowiecki. Taka sytuacja jest groźna z punktu widzenia praworządności – elementu niezbędnego z punktu widzenia państwa prawa. Nie może być tak, że w kraju aspirującym do miana nowoczesnego, potencjalny przedsiębiorca, pomimo znajomości przepisów nie wie, co go spotka ze strony organu, który jest zobowiązany je stosować. Człowiek przedsiębiorczy poradzi sobie nawet ze złym prawem, pokona niedogodności związane ze źle skonstruowanymi przepisami, ale jest bezradny, jeżeli sądy rejestrowe interpretują zapisy dowolnie, nakładając na obywateli obowiązki nie mające uzasadnienia prawnego. Dochodzi do tego, że klienci organu rejestrowego nie chcąc „podpaść”, nie składają skargi na naruszenia przepisów. – Te wszystkie patologiczne sytuacje pokazują, że im mniej biurokracji, procedur, tym lepiej. Jednak skoro to takie proste, to dlaczego już dawno nie zmieniono takiego stanu rzeczy? Odpowiedź znają decydenci, choć na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że mniej biurokracji to mniej etatów – dodaje Rogowiecki.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości