Wiadomości

Założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych

Opublikowany: sty 12, 08:34

Możliwość jednorazowej wypłaty dla ubezpieczonych, większa ochrona wartości środków gromadzonych w OFE oraz obniżenie poziomu części składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3 proc. do 3 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne – to najważniejsze zmiany, zaproponowane w założeniach do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych. W konferencji poświęconej założeniom wzięli udział Minister Jolanta Fedak i Podsekretarz Stanu Marek Bucior.

Konferencja prasowa Minister Jolanty Fedak

- Upłynęło już 10 lat od wejścia w życie reformy systemu emerytalnego, a więc jest czas, by ją należycie ocenić i zmienić to, co wymaga korekty – powiedziała Minister Jolanta Fedak podczas konferencji prasowej, poświęconej założeniom do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych. – Zachowujemy to, co najlepsze: IKE, decydujące o tym, że wysokość emerytury zależy od długości czasu pracy oraz ofe – inwestujące część zysków na rynkach kapitałowych. Równocześnie proponujemy nowe rozwiązania, które, mam nadzieję, staną się przedmiotem ogólnonarodowej dyskusji.

Te propozycje to:

1) jednorazowa wypłata dla ubezpieczonych – członków otwartych funduszy emerytalnych całości albo nadwyżki środków zgromadzonych na rachunku w OFE, w jednej z alternatywnych form: – na Indywidualne Konto Emerytalne z przeznaczeniem na wypłatę w ratach przez okres co najmniej 10 lat, przy zwolnieniu tych środków ze zryczałtowanego 19 proc. podatku, albo – bezpośrednio dla ubezpieczonego po potrąceniu zryczałtowanego 19 proc. podatku,
o ile ubezpieczony zgromadził na koncie w ZUS środki zapewniające wypłatę emerytury w kwocie nie niższej, niż dwukrotność najniższej emerytury (tj. w chwili obecnej 1.350,20 zł),.

2) większa ochrona wartości środków gromadzonych w OFE przeznaczonych na przyszłą emeryturę dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 55 lat – w przypadku kobiet albo 60 lat – w przypadku mężczyzn, przez umożliwienie: – rozwiązania umowy z OFE i przeniesienie całości zgromadzonych tam środków do funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo – przekazania, bez konieczności rozwiązania umowy z OFE, określonej procentowo części środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, do funduszu emerytalnego w FUS, z zachowaniem możliwości wskazania osób, na rzecz których wypłacone zostałyby środki zgromadzone w OFE w wypadku śmierci ubezpieczonego.

Ponadto projekt zawiera propozycję obniżenia poziomu części składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3 proc. do 3 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne, co poprawi bezpieczeństwo środków przeznaczonych na emerytury i uniezależni wysokość przyszłych emerytur od gwałtownych wahań koniunkturalnych na giełdzie.

Projekt założeń został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i do partnerów społecznych, którzy mają 30 dni na zgłoszenie uwag.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości