Wiadomości

Wyjechałam do Wielkiej Brytanii w 2004 roku i od tej pory tam pracuję. Nie wracam do Polski, ale czy wciąż muszę się rozliczać z Polską?

Opublikowany: sty 28, 08:34

Odpowiedź na Pani pytanie wymaga ustalenia zakresu obowiązku podatkowego w Polsce.

Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Natomiast osoby, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski, tzw. ograniczony obowiązek podatkowy.

Do 31 grudnia 2006 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierała definicji „miejsca zamieszkania”, a zatem obowiązywała definicja z art. 25 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Od 1 stycznia 2007 r. definicja osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą definicją za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
W oparciu o informacje podane przez Panią, nie jest możliwe udzielenie ostatecznej odpowiedzi, tj. ocena czy podlega Pani w Polsce ograniczonemu czy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a zatem czy jest Pani zobowiązana do rozliczania w Polsce dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii.

Na ocenę, czy ma Pani od 2004 r. miejsce zamieszkania w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii wpływ mogą mieć m.in. następujące okoliczności: gdzie przebywa Pani najbliższa rodzina (mąż, dzieci), gdzie posiada Pani majątek ruchomy i nieruchomy (np. samochód, dom, mieszkanie), czy ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony w Wielkiej Brytanii, czy uzyskała Pani certyfikat rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii, itp.
Jeżeli chciałaby Pani uzyskać wiążącą informację dotyczącą Pani obowiązku podatkowego w Polsce może się Pani zwrócić do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości