Wiadomości

Wygaśnięcie umowy o pracę.

Opublikowany: gru 14, 04:53

Problematykę wygaśnięcia umowy o prace reguluje oddział 7 Kodeksu pracy (KP), art. od 63 do 67. Wygaśnięcie umowy stanowi obok jej rozwiązania sposób na ustanie stosunku pracy. Obie te instytucje różnią się tym, iż w przypadku wygaśnięcia następuje ono z mocy samego prawa bez konieczności składania jakichkolwiek oświadczeń woli przez pracownika lub pracodawcę. Wygaśniecie umowy o pracę następuję z powodu:

  • śmierci pracownika. W tym przypadku prawa majątkowe ze stosunku pracy (np. zaległe wynagrodzenie) przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Na mocy tego przepisu uprawnione osoby nie muszą nabywać spadku, aby pracodawca miał obowiązek wydania im przysługujących należności.
  • śmierci pracodawcy. Przy czym pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z tej przyczyny, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Śmierć pracodawcy nie skutkuje wygaśnięciem umowy, jeżeli pracownik został przejęty przez nowego pracodawcę np. w sytuacji przejęcia działalności przez spadkobierców.
  • nieobecności pracownika w pracy przez okres 3 miesięcy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba, że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub, gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Zasada ta nie działa w przypadku, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania. Przekroczenie terminu 7 dni może być usprawiedliwione przez pracownika okolicznościami, na które nie miał wpływu, np. hospitalizacją.

W razie naruszenia przez pracodawcę powyższych zasad, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości