Wiadomości

Wygaśnięcie mandatu członków organów spółek kapitałowych

Opublikowany: cze 5, 05:39

Wygaśnięcie mandatu wraz z upływem kadencji

Kadencja jest okresem wykonywania funkcji przez członka organu spółki i przez ten czas osobie tej przysługuje mandat. Upływ kadencji nie wpływa automatycznie na wygaśnięcie mandatu. Osoba, której wygasła kadencja może dalej wykonywać swój mandat tj. prowadzić sprawy spółki i reprezentować ją w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Wygaśnięcie mandatu takiej osoby nastąpi najpóźniej z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji (tj. najpóźniej o 24.00 tego dnia) – art. 202 § 2 i art. 369 § K.s.h.

Upływ kadencji może też być samodzielną przesłanką do odwołania członka zarządu/ rady nadzorczej bez konieczności czekania do czasu odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia (art. 369 § 4 K.s.h. – mandat wygasa najpóźniej z dniem ZWZA/ZZW). Osoba taka, zgodnie z art. 370 § 3 K.s.h., jest jednak obowiązana do złożenia wyjaśnień w toku przygotowywania sprawowania zarządu i sprawozdania finansowego obejmujących okres pełnienia funkcji. Ma również prawo do udziału w walnym zgromadzeniu zatwierdzających oba sprawozdania.

Dla precyzyjnego określenia momentu (daty) upływu kadencji niezbędna jest znajomość daty powołania konkretnej osoby w skład zarządu oraz ustalenie czy zarząd został powołany na kadencję wspólną czy na kadencję indywidualną. Kadencja liczona jest bowiem od dnia powołania. W przypadku kadencji indywidualnej początek kadencji liczony jest od dnia powołania danej osoby w skład zarządu. W przypadku kadencji wspólnej początek kadencji liczony jest od dnia powołania całego składu zarządu.

Zawieszenie członka zarządu spółki w czynnościach nie skutkuje wygaśnięciem ani kadencji, ani mandatu. Członek zarządu, który został zawieszony w czynnościach, jakkolwiek posiada mandat nie może jednak go wykonywać. Należy wskazać, że powinien on być zawiadamiany o terminach posiedzeń zarządu i może w nich uczestniczyć, ale bez prawa głosu.

Wygaśnięcie mandatu przed upływem kadencji

Mandat członka organu spółki może również wygasnąć w sytuacjach nadzwyczajnych:

  • na skutek śmierci osoby, z chwilą jej śmierci.
  • na skutek złożenia rezygnacji – mandat wygasa w dniu doręczenia oświadczenia o rezygnacji właściwemu organowi. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 61 § 1 K.c. „Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”. W myśl przyjętych w Ministerstwie Skarbu Państwa rozwiązań członkowie zarządu spółki rezygnację składają na ręce rady nadzorczej oraz do wiadomości Ministra Skarbu Państwa a członkowie rady nadzorczej na ręce zarządu oraz również do wiadomości Ministrowi Skarbu Państwa.
  • na skutek odwołania ze składu organu spółki – mandat wygasa w dniu doręczenia uchwały organu o odwołaniu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji odwoływania członków zarządów spółki przez walne zgromadzenie/zgromadzenie wspólników jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Poza wymienionymi wyżej przypadkami mandat wygaśnie także w innych przypadkach uregulowanych ustawą, np.: przy wyborze członków rady nadzorczej grupami, przy prawomocnym skazaniu członka organu za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 K.s.h. czy wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców.

Źródło: msp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości