Wiadomości

Więcej pieniędzy na ratowanie zabytków

Opublikowany: kwi 1, 11:37

Ponad 100 milionów złotych przeznaczył rząd w tym roku na konserwację zabytków. Stanowi to największą sumę w historii powojennej Polski. – Robimy wszystko, aby państwo polskie przyczyniało się do podtrzymania ochrony i rozwoju tego, co nazywamy dziedzictwem narodowym – podkreślił premier Jarosław Kaczyński. Szef rządu razem z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierzem Michałem Ujazdowskim zaprezentowali podstawowe założenia opracowanego przez resort kultury “Pakietu dla dziedzictwa narodowego”. Jak zapewnił prezes Rady Ministrów, wytyczne programu to nie deklaracje, lecz szereg konkretnych przedsięwzięć. Opracowana strategia przewiduje m.in. reformę służb konserwatorskich, usprawnienie funkcjonowania muzeów, zwiększenie środków na konserwację i remonty zabytków oraz maksymalne wykorzystanie środków europejskich w obszarze kultury. Jak zauważył minister pakiet wypełnia zobowiązania, jakie Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w swym programie dla kultury polskiej.

W opinii szefa rządu nowy model służb konserwatorskich, który wprowadzi przygotowywana nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, usprawni działania konserwatorów. Projekt wyłącza służby konserwatorskie ze struktury podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (wojewodom) i podporządkowuje je bezpośrednio ministrowi kultury. – Wracamy do starego modelu i mamy nadzieję, że będzie to model efektywniejszy z punktu widzenia naszych celów, którymi są ochrona zabytków i podtrzymywanie naszego dziedzictwa – podkreślił prezes Rady Ministrów. Generalny konserwator zabytków Tomasz Merta dodał, że służby konserwatorskie staną się autonomiczne.

Premier poinformował również, że rząd planuje wprowadzić nową ustawę o muzealnictwie zmieniającą obecne funkcje placówek. Muzea staną się w większym stopniu niż obecnie placówkami promującymi kulturę, wprowadzone zostaną nowe zasady wymiany i wypożyczania dzieł sztuki. Poprzez wprowadzenie zmian muzea będą lepiej docierały do społeczeństwa.

W marcu br. minister Kazimierz Michał Ujazdowski podjął decyzję o przyznaniu środków finansowych na prace konserwatorsko – remontowe w ponad 190 obiektach zabytkowych. W latach 2007-2013 na rozwój kultury przeznaczone zostanie również ze środków europejskich: 490 mln euro z programów centralnych oraz 643 mln euro z programów regionalnych. Dodatkowo, w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego dzięki rekomendacji MKiDN decyzję o dofinansowaniu otrzymało 14 projektów obejmujących zarówno historyczne zespoły pałacowe, zabytki sakralne, galerie sztuki, czy bezcenne księgozbiory o wartości całkowitej wynoszącej 48,2 mln euro.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości