Wiadomości

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn-stanowisko ZUS

Opublikowany: mar 25, 15:24

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Trybunał orzekł, że powyższy przepis traci moc obowiązującą po 12 miesiącach od daty ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Mają one doprowadzić do zmiany wspomnianego art. 29 ust. 1, aby umożliwić nabycie prawa do emerytury przez mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Tym samym ZUS będzie przyznawał emeryturę wymienionej grupie mężczyzn najwcześniej od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Po orzeczeniu Trybunału mężczyźni spełniający warunki wskazane w wyroku występowali do oddziałów ZUS z wnioskami o przyznanie emerytury. Zgodnie z obowiązującym obecnie stanem prawnym wnioski te załatwiano odmownie.

Zdaniem ZUS także sądy powinny przyznawać prawo do świadczeń od daty wejścia w życie znowelizowanego przepisu, jeśli sprawa trafiła do jego rozpatrzenia i do dnia wejścia nowelizacji w życie nie byłaby rozstrzygnięta. W przypadku zaś, gdy sąd zasądziłby emeryturę, oddział ZUS powinien składać apelację.

Po znowelizowaniu przepisu art. 29 ust. 1, osoba zainteresowana będzie musiała zgłosić ponowny wniosek o emeryturę w przypadku, gdy przed datą wejścia w życie nowelizowanego przepisu:

  • wydano decyzję odmawiającą ustalenia prawa do emerytury,
  • zapadł wyrok oddalający roszczenie osoby zainteresowanej,
  • zainteresowany wycofał odwołanie lub apelację z sądu.

Prawo do emerytury zostanie ustalone wówczas na zasadach ogólnych, tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie znowelizowanego art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości