Wiadomości

W bieżącym roku, z powodu złej sytuacji finansowej firmy, chcielibyśmy zawiesić fundusz świadczeń socjalnych. Czy możemy to zrobić i w jaki sposób?

Opublikowany: maj 2, 10:35

Zatrudniamy 150 pracowników. W bieżącym roku, z powodu złej sytuacji finansowej firmy, chcielibyśmy zawiesić fundusz świadczeń socjalnych. Czy możemy to zrobić i w jaki sposób?

Od 1 stycznia 2004 r. po raz kolejny zmieniono zapisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz.335 ze zm.). Zmiany dotyczyły przede wszystkim określenia kręgu pracodawców zobowiązanych do tworzenia funduszu oraz uprawnienia do rezygnacji z jego tworzenia.

Pracodawców podzielono na dwie grupy, które mają nieco odmienne uprawnienia. Pierwszą z nich tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Drugą – pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 18-20 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.), którzy tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Pracodawcy zaliczeni do grupy drugiej nie mają możliwości zrezygnowania z tworzenia funduszu ani zmiany wysokości odpisu.

Pracodawcy zaliczeni do grupy pierwszej (czyli zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) mogą dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz, mogą także zadecydować, że nie będzie on tworzony. Decyzja taka wyrażona może zostać w:

  • układzie zbiorowym pracy (zakładowym lub ponadzakładowym),
  • regulaminie wynagradzania, jeżeli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Postanowienia regulaminu wynagradzania w tym zakresie powinny zostać uzgodnione z zakładową organizacją związkową lub, w przypadku gdy nie działa ona u danego pracodawcy, z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Źródło: www.pip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości