Wiadomości

Uznanie uprawnień geodetów

Opublikowany: sie 4, 08:13

1. Zasady ogólne

Uznawanie kwalifikacji w zawodach regulowanych jest częścią ogólnego systemu uznawania kształcenia i kwalifikacji zawodowych, obowiązującego Polskę od 1 maja 2004 r. Podstawowym założeniem systemu jest uznanie pracownika posiadającego pełne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu w jednym państwie członkowskim za wykwalifikowanego do wykonywania tego samego zawodu w innym państwie członkowskim.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. w sprawie uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze.

Organem właściwym do uznawania kwalifikacji w zawodach geodezyjnych i kartograficznych jest Główny Geodeta Kraju.

2. Wniosek o uznanie kwalifikacji

Wniosek o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego składa się na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie wzoru formularzy składanych w postępowaniu o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. z 2003 r. Nr 8, poz. 94).

Wniosek oraz wszelkie pisma i dokumenty w toku postępowania o uznanie kwalifikacji składa się w języku polskim lub wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie nie jest wymagane jedynie odnośnie dokumentów potwierdzających imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz nazwę państwa wnioskodawcy. Wniosek powinien być własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę.

3. Staż adaptacyjny / test umiejętności

W przypadku gdy program kształcenia i szkolenia odbytego przez wnioskodawcę w jego państwie różni się znacząco od programu kształcenia i szkolenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej albo jeżeli zakres wykonywanego przez wnioskodawcę w jego państwie zawodu różni się znacząco od zakresu tego zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej, a różnica ta odnosi się do określonego kształcenia lub szkolenia w Rzeczypospolitej Polskiej, Główny Geodeta Kraju może uzależnić decyzję o uznaniu kwalifikacji od odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności.

Konieczność odbycia stażu albo testu umiejętności stwierdzana jest w drodze postanowienia Głównego Geodety Kraju. Postanowienie określa program i okres trwania stażu adaptacyjnego oraz zakres wiedzy i umiejętności objętych testem umiejętności. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, występuje do Głównego Geodety Kraju z wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu umiejętności.

Staż adaptacyjny odbywa się w wybranej instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Test umiejętności (część pisemną, ustną i praktyczną) przeprowadza się w języku polskim. Szczegóły stażu adaptacyjnego i testu umiejętności regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 147, poz. 1226).

4. Zakończenie postępowania

Po zakończeniu postępowania Główny Geodeta Kraju wydaje decyzję o uznaniu kwalifikacji zawodowych i dokonuje wpisu danej osoby na listę uprawnionych do wykonywania zawodu. Osoba, której uznano kwalifikacje, ma prawo do używania tytułu zawodowego właściwego dla danego zawodu na terenie tego państwa.

5. Koszty

Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu adaptacyjnego i przeprowadzania testu umiejętności. Koszty ustala każdorazowo Główny Geodeta Kraju: w porozumieniu z instytucją, w której odbywa się staż adaptacyjny, bądź w porozumieniu z komisją egzaminacyjną przeprowadzającą test umiejętności.

Źródło: www.gugik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości