Wiadomości

Ustanowienie drogi koniecznej.

Opublikowany: gru 13, 14:22

Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego (KC), jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia potrzebnej służebności drogowej.
Poza właścicielem ustanowienia służebności drogi koniecznej może użytkownik wieczysty oraz posiadacz samoistny. Roszczenie to powstaje z mocy prawa (po wypełnieniu wszystkich warunków określonych w art. 145 KC) przeciwko właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości sąsiadującej.
Zgodnie z ustalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego dostęp do drogi publicznej istnieje wtedy, gdy nieruchomość łączy się z drogą publiczną poprzez gospodarczo funkcjonalną drogę gruntową pozostająca pod zarządem gminy, ujętą w planach zagospodarowania przestrzennego.
Drogą publiczną jest droga, z której może korzystać każdy na równych prawach.
Grunty sąsiednie to nie tylko takie nieruchomości, które pozostają w faktycznej styczności, z nieruchomością na rzecz, której droga konieczna ma być ustalona, lecz także takie, które są względem niej tak usytuowane, że zachodzi konieczność wytyczenia przez ich teren drogi koniecznej.
Czasowa możliwość korzystania z uprzejmości sąsiadów w dojeździe do swojej nieruchomości nie wyłącza możliwości dochodzenia ustanowienia drogi koniecznej, brak dostępu należy rozumieć, bowiem jako możliwość dostępu do nieruchomości niezależnie od woli osób drugich.
Nieodpowiedniość dostępu do drogi publicznej może wynikać również z tego, iż co prawda właściciel nieruchomości ma dostęp do drogi, jednak przejazd tą drogą jest przez większą część roku utrudniony ze względu na jej złą nawierzchnię lub stan..
Ustanowienie drogi koniecznej może również polegać na poszerzeniu istniejącego już dojazdu do drogi publicznej.
Na podstawie art.145 KC ustanawia się również służebność polegającą na przeprowadzeniu przez grunt sąsiedni instalacji elektrycznych bądź wodociągowych.
Ustanowienie służebności drogi koniecznej możliwe jest tylko z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z drugiej strony z najmniejszym obciążeniem, gruntów, przez które droga ma przechodzić.
Roszczenie, o którym piszemy może być zrealizowane w drodze umowy cywilnoprawnej między właścicielami sąsiadujących posesji, lecz w praktyce najczęściej dochodzi do tego na podstawie orzeczenia sądu.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości