Wiadomości

Uprawnienia do emerytury bez względu na wiek, określone w art. 88 Karty Nauczyciela oraz zasady naliczania jej wysokości

Opublikowany: maj 7, 10:55

Emerytura bez względu na wiek – określona w art. 88 Karty Nauczyciela przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy – na wniosek nauczyciela.

Nauczyciel urodzony po dniu 31.12.1948 r. a przed dniem 1.01.1969 r. – w celu nabycia uprawnień do emerytury nauczycielskiej nie musi rozwiązać stosunku pracy do dnia 31.12.2008 r. Natomiast zobowiązany jest do tej daty spełnić warunek posiadania ogólnie wymaganego stażu pracy – odpowiednio 30-letniego lub 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym co najmniej 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej. Nauczyciel, który przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – wraz z wnioskiem o emeryturę – zobowiązany jest złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE (za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) na dochody budżetu państwa.

Rozwiązanie stosunku pracy przez nauczyciela może nastąpić również po 31.12.2008 r. Również po tej dacie może być zgłoszony wniosek o emeryturę, jednakże nie później niż przed ukończeniem 60 roku życia przez kobietę i 65 roku życia przez mężczyznę. Emerytura dla nauczycieli, którzy spełnią powyższe warunki, będzie obliczona na podstawie art. 53 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – czyli na tzw. “starych zasadach”.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, tj. po ukończeniu 60 roku życia przez kobietę i 65 roku życia przez mężczyznę – nawet jeżeli osoba ubezpieczona spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r. – spowoduje konieczność zastosowania art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Zgodnie z tym przepisem osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013 przysługuje tzw. emerytura mieszana, obliczana w odpowiedniej – stosownie do roku, w którym osiągnięty został wiek emerytalny – części emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad i części obliczonej według nowych zasad, o ile osoby te nie przystąpiły do OFE.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości