Wiadomości

Umowa z Australią o zabezpieczeniu społecznym

Opublikowany: paź 1, 07:58

Od 1 października 2010 r. wchodzi w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią.

Umowa ta reguluje stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały/prowadziły działalność na własny rachunek w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego państwa – Strony Umowy osobom zamieszkałym w drugim państwie.

Od 1 października 2010 r. możliwe będzie sumowanie okresów ubezpieczenia w Polsce (okresów składkowych i nieskładkowych) i okresów stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym (tj. od ukończenia 16-go roku życia do osiągnięcia wieku emerytalnego w Australii) dla celów przyznania emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz dla celów przyznania emerytury z tytułu stałego pobytu w Australii z tzw. I filaru (Age pension) przez instytucję australijską Centrelink.

Emerytury i renty przyznawane przez ZUS za zsumowane okresy ubezpieczenia w Polsce i okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym obliczane będą proporcjonalnie do długości okresów przebytych w Polsce w stosunku do sumy okresów przebytych w Polsce i w Australii.

Po Stronie polskiej Umowa dotyczy ustalania emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, jednorazowych odszkodowań i rent z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i rent rodzinnych powypadkowych oraz zasiłków pogrzebowych.

Umowa obejmuje nie tylko ww. świadczenia z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych ustalane przez ZUS, ale również świadczenia z systemu rolniczego ustalane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Po Stronie australijskiej Umowa dotyczy emerytury z tytułu stałego pobytu w Australii (Age pension – tzw. I filar).

W Umowie przewidziana została możliwość przekazywania świadczeń objętych Umową przysługujących z jednego państwa – Strony Umowy do miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy w drugim państwie. Po 1 października 2010 r. osoba uprawniona do emerytury lub renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie mogła, na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mieć wypłacane to świadczenie na rachunek bankowy w Australii.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na swojej stronie internetowej serwis informacyjny (www.zus.pl/australia) dla osób zainteresowanych uzyskaniem świadczeń emerytalno-rentowych z zastosowaniem Umowy. W serwisie wskazano, w jaki sposób można ubiegać się o emeryturę lub rentę z Polski i o emeryturę z tytułu stałego pobytu (Age pension – tzw. I filar) z Australii. Opisane zostały także kwestie dotyczące zastosowania odpowiednich formularzy przy ubieganiu się o świadczenia na podstawie Umowy.

W jednostkach terenowych ZUS udostępnione zostaną wkrótce ulotki informacyjne dla osób zainteresowanych uzyskaniem emerytury lub renty z ZUS z zastosowaniem Umowy.

Ze strony ZUS wszelkich informacji oraz bezpośredniej pomocy osobom zainteresowanym uzyskaniem polskiej emerytury lub renty z tytułu okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce w systemie powszechnym (“pracowniczym”) i okresów stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym udzielić może jednostka wyznaczona do realizacji Umowy polsko-australijskiej w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych:

Oddział ZUS w Nowym Sączu
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych I
ul. Węgierska 11
33-300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 443 78 48, +48 18 443 54 46 wew. 3302, 3303, 3306, 3308, 3313-3318, 3324, 3325 oraz 3327,
Jednostka ta pełni w ramach ZUS zadania instytucji właściwej do rozpatrywania wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe oraz ich transferu z zastosowaniem umowy polsko-australijskiej.

Informacje na temat zastosowania Umowy do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS można uzyskać także w Departamencie Rent Zagranicznych w Centrali ZUS, wykonującym w ramach Zakładu funkcję instytucji łącznikowej przy realizacji umowy polsko-australijskiej:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Departament Rent Zagranicznych
ul. Senatorska 10
00-082 Warszawa
tel.: + 48 22 826 05 53 , + 48 22 826 07 63

Odpowiednio, w Australii informacje oraz bezpośrednią pomoc osobom zainteresowanym uzyskaniem australijskiej emerytury z tytułu okresów stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym oraz okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce udziela:
Centrelink International Services (CIS – Centrelink Służby Międzynarodowe)
GPO Box 273
Hobart TAS 7001
Australia
tel.: +61 3 6222 3455
fax: +61 3 6222 2799
e-mail: international.services@centrelink.gov.au,
strona internetowa: http://www.centrelink.gov.au/.
Przypominamy również, że Polskę wiążą umowy o zabezpieczeniu społecznym w zakresie wybranych świadczeń także z Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Macedonią, Serbią, Czarnogórą, USA, Kanadą, Koreą Południową.

Źróło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości