Wiadomości

Ułatwienia dla pracowników ze wschodu.

Opublikowany: lip 18, 04:42

Za dwa dni, czyli 20 lipca 2007 r., wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie, pozwalające Rosjanom, Ukraińcom i Białorusinom pracować w Polsce bez zezwolenia. Będą mogli zatrudniać się u polskich przedsiębiorców dwa razy w roku na trzymiesięczne okresy – powiedział podsekretarz stanu w MPiPS Kazimierz Kuberski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 lipca 2007 r. W konferencji wziął udział również Zastępca Dyrektora Departamentu Migracji Janusz Grzyb.

Znowelizowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę ukazało się w Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1116 i nr 120 z 2007 r., poz. 824.

1. Znowelizowane rozporządzenie (§2 pkt 27) przewiduje możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców – obywateli państw sąsiadujących z Polską (dotyczy to Białorusi, Rosji i Ukrainy) bez zezwolenia na pracę w okresie do trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, pod warunkiem posiadania przez nich oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, które to oświadczenie jest rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na siedzibę/miejsce zamieszkania pracodawcy.

2. Warunkiem wykonywania legalnej pracy na zasadach określonych w §2 pkt 27 ww. rozporządzenia jest posiadanie wizy w celu wykonywania pracy. Z powyższych uprawnień korzystać mogą także obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy przebywający już w Polsce na podstawie wizy w celu wykonywania pracy (mogą zmieniać pracodawcę) lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

3. Oświadczenie jest rejestrowane w celu przedłożenia przez cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wymaganej wizy w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w miejscu stałego zamieszkania.

4. Oświadczenie musi zawierać dane jednoznacznie identyfikujące pracodawcę, cudzoziemca oraz wyrażać zamiar zatrudnienia w określonym czasie na warunkach określonych w § 2 pkt 27 ww. rozporządzenia ( wzór oświadczenia w załączeniu).

5. Oświadczenie powinno być złożone wraz z kopią. PUP umieszcza na oryginale i kopii oświadczenia wzmiankę o rejestracji. Oryginał oświadczenia pracodawca powinien przekazać cudzoziemcowi.

6. Osoby, które podjęły pracę w Polsce w sektorze rolnym na podstawie oświadczeń wystawionych zgodnie z przepisem sprzed nowelizacji, mogą korzystać ze swoich uprawnień do upływu ważności wizy lub zakończenia pracy.

7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 lipca 2007 r. Przepis § 2 pkt 27 tego aktu obowiązywać będzie do dnia 31 grudnia 2009 r.

– Pracodawcy ze wszystkich działów gospodarki zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, poczynając od sektora rolniczego – do zbiorów owoców, przez budownictwo – budowa dróg, mieszkań, obiektów sportowych na Euro 2012, po zapotrzebowanie na inżynierów, informatyków czy pracowników sektora medycznego – stwierdził minister Kuberski. – Łącznie braki sięgają kilkuset tysięcy pracowników, połowa deficytu dotyczy Warszawy i Mazowsza.

– To dopiero początek zmian – zapewnił wiceminister Kuberski. – Chcemy, by w przyszłości jeszcze bardziej zostały uproszczone procedury, związane z zatrudnianiem cudzoziemców zza wschodniej granicy. Na Ukrainie planujemy umieszczać oferty w tamtejszych urzędach pracy, przeprowadzimy też akcję informacyjną, poświęconą możliwościom i warunkom pracy w Polsce.

Wiceminister Kuberski poinformował też toczących się rozmowach międzynarodowych, dotyczących możliwości zatrudniania w Polsce pracowników z Azji – z Indii, Chin czy Wietnamu. Rozmowy te są na razie na etapie wstępnych ustaleń.

Źródło: www.msip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości