Wiadomości

UEFA występuje przeciwko lekkomyślnym wydatkom europejskich klubów piłkarskich

Opublikowany: cze 10, 08:22

Według nowych regulacji Finansowego Fair Play, przedstawionych parlamentarnej komisji do spraw kultury i edukacji w dniu 1 czerwca, europejskie kluby piłkarskie, które chcą grać w Lidze Mistrzów lub w rozgrywkach Ligii Europejskiej będą musiały przez okres trzech lat wykazywać się rentownością. UEFA wyraziła nadzieję, że nowe przepisy doprowadzą do bardziej zdyscyplinowanego i odpowiedzialnego zachowania europejskich klubów piłkarskich.

Wiele europejskich klubów piłkarskich zbyt długo wydawało zbyt dużo. „To nie jest stabilna sytuacja, a od 2009 r. ulega ona dalszemu pogorszeniu”, powiedział podczas swojego przemówienia do posłów Andrea Traverso, odpowiedzialny za licencjonowanie klubów UEFA,.

Cele (regulacji FFP):

  • wprowadzenie większej dyscypliny i racjonalnego zachowania klubów piłkarskich w odniesieniu do swoich finansów
  • stymulowanie długofalowych inwestycji w sektory młodzieży i infrastruktury
  • ochrona długofalowej żywotności europejskiej klubowej piłki nożnej

Główny wymóg regulacji Licencjonowania Klubów UEFA i Finansowego Fair Play przyjętych w dniu 27 maja br. stanowi, że kluby nie mogą wydawać więcej, niż zarabiają. Przepis ten wejdzie w życie w 2013 r. Od tego czasu kluby będą musiały udostępnić UEFA swoje dane finansowe.

Jeżeli klub będzie wydawał zbyt dużo, otrzyma ostrzeżenie, jeżeli nic się nie zmieni mogą zostać na niego nałożone sankcje oraz kary, w końcu może dojść nawet do wykluczenia go z ligi. Co ważne, inwestycje w infrastrukturę, rozwój młodzieży oraz projekty społeczne i wspólnotowe nie będą ujmowane w obliczaniu deficytu.

Inicjatywa Parlamentu

Doradca prezydenta UEFA William Gaillard powiedział, że nowe regulacje „zostały w pewnym sensie zainicjowane w Parlamencie Europejskim przez publikację sprawozdań Beleta i Mavrommatisa. Obaj posłowie zajęli się sprawą Białej Księgi Komisji Europejskiej na temat sportu. Te dwa sprawozdania bardzo wcześnie zidentyfikowały trudności finansowe, w obliczu, których stoją europejskie kluby piłkarskie”.

Doris Pack, która przewodniczy Komisji Kultury i Edukacji powiedziała, że „PE zawsze stał na stanowisku, że potrzebujemy równowagi w sporcie, nie tylko w piłce nożnej. Dlatego tak ekscytujący jest projekt, z którym wystąpiła UEFA”.

Timo Soini, fiński poseł grupy EFD wystąpił z pytaniem, czy „UEFA zastanawia się nad systemem podobnym do amerykańskiego, gdzie istnieje górny pułap zarobków piłkarzy?”, na co A. Traverso odpowiedział: „Nie narzucamy zmniejszenia zarobków, lecz mówimy: przyjrzyjcie się swoim dochodom, musicie ciąć wydatki, a główne wydatki to zarobki kadry”.

W odpowiedzi na pytanie niemieckiej socjalistki Petry Kammerevert, A. Traverso stwierdził, że UEFA nie może wprowadzić tych przepisów w ligach krajowych, ale ma nadzieję, że postanowią one same wdrożyć takie rozwiązania.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości