Wiadomości

Trzy kraje w drodze do Unii

Opublikowany: mar 16, 10:06

Posłowie Parlamentu Europejskiego wysłuchali w środę oświadczeń Rady i Komisji Europejskiej w sprawie postępów w negocjacjach akcesyjnych prowadzonych z Chorwacją, BJR Macedonii i Turcją. Po oświadczeniach, odbyła się debata. Rezolucje przygotowane przez Komisję Spraw Zagranicznych wskazują na szanse i zagrożenia stojące przed każdym z krajów w drodze do UE.

Chorwacja

W projekcie rezolucji poświęconej Chorwacji posłowie wyrażają przekonanie, że negocjacje akcesyjne mogłyby zakończyć się w 2009 roku, ale władze w Zagrzebiu muszą jeszcze dokonać postępów w takich obszarach jak walka z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

Posłowie z ubolewaniem przyjęli wstrzymanie negocjacji akcesyjnych z powodu sporu granicznego ze Słowenią. Słowenia zablokowała otwarcie nowych rozdziałów negocjacyjnych w grudniu 2008 roku.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Posłowie w pełni popierają europejską perspektywę dla tego państwa, ale żałują, że w trzy lata po jej sformułowaniu nie udało się formalnie rozpocząć negocjacji akcesyjnych. Posłowie apelują do Rady o określenie daty rozpoczęcia negocjacji w 2009 roku, a do władz w Skopje o uregulowanie wszystkich zaległych spraw ze swoimi sąsiadami. Przede wszystkim musi dojść do wzajemnie uznawalnego porozumienia dotyczącego nazwy kraju, do której zastrzeżenia zgłasza Grecja.

Turcja

W negocjacjach z tym krajem nie otwarto nadal 10 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. W roku 2008 otwarto tylko cztery nowe rozdziały. Od rozpoczęcia negocjacji w październiku 2005 roku udało się zamknąć zaledwie jeden rozdział poświęcony nauce i badaniom.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości