Wiadomości

Treści pedofilskie powinny być usuwane z internetu

Opublikowany: lut 27, 14:27

Codziennie w internecie pojawia się 200 nowych zdjęć z pornografia dziecięcą. Zdaniem europosłów państwa Unii ciągle robią za mało, żeby walczyć z tym rodzajem przestępstw. W propozycji przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Komisję Wolności Obywatelskich PE (LIBE) deputowani apelują o przyjęcie mechanizmu uniemożliwiającego dostęp do takich stron w internecie. Chcą też by kraje mogły utrudniać dostęp do takich portali także, gdy znajdują się na serwerach poza Unią.

Deputowani w swojej propozycji poszli o krok dalej niż proponowała Komisja Europejska. Chcą by strony umieszczone na serwerach w krajach UE były nie tylko blokowane, ale i usuwane u źródła. Dodatkowo te poza Unią będą mogły być przez państwa Unii blokowane.

To nie wszystko. Eurodeputowani chcą ustalenia minimalnego poziomu kar za przestępstwa związane z molestowaniem seksualnym dzieci. W sumie w 22 rodzajach przestępstw zaproponowali kary od roku do 10 lat więzienia.

Posłowie chcą też by osoby skazane za pedofilie miały zakaz pracy z dziećmi. To bardzo ważne, bo statystyki pokazują, że 20 proc. skazanych ponownie molestuje dzieci po zakończeniu odsiadywania kary.

Deputowani zabiegają o to by karalne było wykorzystywanie internetu do molestowania dzieci. Pedofile często “zaprzyjaźniają się” z potencjonalnymi ofiarami przy pomocy portali społecznościowych.

Z drugiej strony europosłowie chcą lepszej opieki, pomocy i ochrony dla dzieci, które padły ofiarą przemocy seksualnej.

Teraz trwają negocjacje Parlamentu z Radą UE (ministrami z poszczególnych krajów Unii). Szacuje się, że kompromis uda się wypracować jeszcze w tej połowie roku. Jeśli dyrektywa zostanie przyjęta to kraje Unii będą miały dwa lata na wprowadzenie jej w życie.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości