Wiadomości

Świadectwa charakterystyki energetycznej

Opublikowany: lis 12, 12:53

Po 1 stycznia 2009 roku nie będzie można uzyskać pozwolenia na użytkowanie budynku, jeśli nie będzie on posiadał świadectwa charakterystyki energetycznej – powiedział 12 listopada br. w siedzibie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński. Wiceminister uczestniczył w spotkaniu z dziennikarzami poświęconym podpisaniu rozporządzeń związanych z metodologią sporządzania świadectw. Konferencję zorganizował Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przy współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej.

Podczas spotkania zaprezentowano trzy podpisane 6 listopada rozporządzenia Ministra Infrastruktury:

  • rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej;
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Prezes Związku Ryszard Kowalski poinformował, że podpisane rozporządzenia stanowią wypełnienie ustaleń Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wiceminister Olgierd Dziekoński dodał, że uchwalona 19 września 2007 r ustawa o zmianie ustawy – Prawo Budowlane nie wzbudziła zastrzeżeń Komisji Europejskiej podczas notyfikacji, a trzy podpisane rozporządzenia umożliwią sporządzanie świadectw od 1 stycznia 2009 r.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki Zbigniew Radomski wyraził przekonanie, że informacje dotyczące zapotrzebowania na energię zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej będą cennym uzupełnieniem wiedzy o nieruchomości będącej przedmiotem obrotu. O ostatecznej cenie transakcyjnej decydują także inne czynniki takie jak między innymi cena i lokalizacja.

Wszystkie trzy rozporządzenia będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości