Wiadomości

Stop fałszywym monetom euro!

Opublikowany: gru 3, 13:57

Fałszywe monety euro mogą zalać europejski rynek. W obiegu krąży dzisiaj około dziesięciu milionów falsyfikatów, w wielu przypadkach w postaci medali i żetonów naśladujących prawdziwe euro. Poseł Parlamentu Europejskiego Eoin Ryan z grupy UEN przygotował sprawozdanie wzywające do zaostrzenia przepisów dotyczących obrotu nielegalną walutą.

O co chodzi w projekcie sprawozdania?

O ochronę obywateli przed ryzykiem związanym z pomyłką lub oszustwem. Na rynku mamy wiele różnych medali lub żetonów, które do złudzenia przypominają rzeczywiste monety euro. Musimy być pewni, że wzory monet są właściwie strzeżone.

Przepisy koncentrują się na medalach i żetonach, które mogłyby zostać wykorzystane na przykład w automatach. Monety euro mają różne wzory w różnych krajach, dlatego też musimy zadbać, aby coś, co może wydawać się podobne do monet euro nie będzie wprowadzane do obrotu.

Pieniądze euro wydają się mieć bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Jak poważne jest zagrożenie ze strony fałszywych monet, które mogą być wprowadzane do obrotu?

Wiemy, że podrobione monety występują w niektórych krajach spoza strefy euro. Zakładamy, że nowe przepisy nie dopuszczą do podobnych problemów w przyszłości – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Produkcja fałszywych banknotów musi być z pewnością znacznie bardziej wydajna?

Kilka lat temu pojawiły się duże problemy z podrobionymi banknotami o nominale 500 euro. Doszło do tego, że w niektórych krajach niechętnie przyjmowano tak wysokie nominały, gdyż krążyło tak wiele fałszywek.

Jeśli produkujesz żeton, wart 5 lub 10 centów i otrzymujesz w zamian, na przykład w automacie towar o wartości dwóch euro, wciąż masz niezłe przebicie. Mimo, że monety są warte mniej niż banknoty, proponowane przepisy sprawią, że taki problem nie powstanie.

Czy kiedykolwiek zetknął się Pan z fałszywymi monetami euro?

Nie z monetami euro, ale zanim euro zostało wprowadzone w Irlandii, trafiło do mnie kilka podrobionych monet irlandzkich. Ale były to raczej toporne falsyfikaty. Jednakże, trzeba zaznaczyć, że dysponując odpowiednim sprzętem, bez większego problemu można produkować fałszywe monety. Gdyby dotknął nas taki proceder, ludzie zaczęliby pytać: “jak można było do tego dopuścić?”. Dlatego uważam, że powinniśmy przyjąć te przepisy.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości