Wiadomości

Stanowisko MŚ - koszty kaucjonowania butelek PET

Opublikowany: mar 28, 14:14

w nawiązaniu do artykułu „Miliony z plastiku” (Puls Biznesu, nr 60, str 4-5) przedstawiamy stanowisko Ministerstwa Środowiska w sprawie propozycji wprowadzenia ustawowego obowiązku kaucjonowania butelek PET. System kaucji zaproponowany przez prowadzących recykling tworzyw sztucznych, reprezentowanych przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Recyklingu, miałby ograniczać się do makulatury, opakowań wielomateriałowych, a przede wszystkim butelek PET, czyli tego rodzaju tworzywa sztucznego, który stanowi dla prowadzących recykling najbardziej opłacalny surowiec – gwarantujący przetwarzającym największe przychody związane ze sprzedażą go na rynku w formie np. regranulatu. Prowadzący recykling proponują za pomocą przepisów prawa zagwarantować sobie odpowiedni strumień odpadów, jednak nie ponosząc przy tym kosztów związanych z ich pozyskaniem.
Takie działanie jest, oczywiście, zrozumiałe z punktu widzenia interesów branży, nie może jednak stanowić podstawy tworzenia przepisów. Nie można w odniesieniu tylko do jednej branży, i tylko do jednego rodzaju odpadu, podnosić opłacalności prowadzenia działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie oznacza jednoczesne obciążenie finansowe sprzedawców detalicznych, którzy musieliby ponieść koszty związane ze zbieraniem odpadów wybranego typu, nie korzystając przy tym finansowo z tego systemu (w przeciwieństwie do recyklerów) i zapewne przerzucając te koszty na konsumentów. Ministerstwo Środowiska potwierdza więc swoje dotychczasowe stanowisko, że branża, która chce pozyskać pewien rodzaj odpadów, który po przetworzeniu będzie na rynku oferowany wytwórcom produktów z tworzyw sztucznych jako tańszy substytut surowca pochodzenia pierwotnego, powinna ponieść koszty związane z pozyskaniem tych odpadów, nie przerzucając ich w dużym stopniu na innych uczestników rynku, a w konsekwencji na konsumentów.

Przykładem zupełnie innego podejścia do pozyskiwania odpadów, czy opakowań, jest propozycja zmian do projektu ustawy zgłoszona Podkomisji Sejmowej zajmującej się projektem ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przez firmy z branży browarniczej. W propozycji tej (przyjętej przez Podkomisję) zaproponowano, aby zainteresowana branża utworzeniem systemu odbierania opakowań wielokrotnego użytku po napojach miała możliwość podpisania porozumienia z Ministrem Środowiska na utworzenie takiego systemu. Jednocześnie sygnatariusze tego porozumienia ze strony przemysłu będą zobowiązani wskazać sposób finansowania tego porozumienia, m.in. w zakresie zbierania opakowań przez sklepy. Tym samym przedsiębiorcy, którzy będą chcieli osiągnąć korzyści ze zbieranych opakowań, będą partycypować w kosztach pozyskania tych opakowań, współfinansując ich zbieranie przez sklepy, czy też stosując różnego rodzaju zachęty dla konsumentów zwiększających ich skłonność do zwrotu opakowań (np. poprzez kaucję na opakowania zwrotne). Takie rozwiązanie należy ocenić pozytywnie jako przykład prawidłowego podejścia do kwestii pozyskiwania określonych rodzajów odpadów czy opakowań, którymi dana branża jest szczególnie zainteresowana.

Na koniec odnosząc się do informacji przekazywanych przez OIGR o dodatkowych wpływach do budżetu państwa związanych z wprowadzeniem systemu obowiązkowej kaucji na opakowania, wynoszących jakoby 500 mln zł, należy zauważyć, że brak jest rzetelnej analizy wskazującej faktyczną wysokość tej kwoty. Nie wiadomo więc, czy uwzględnia ona m.in. koszty, jakie muszą ponieść jednostki handlowe oraz konsumenci z tytułu zbierania opakowań PET. Koszty te są niebagatelne. W Niemczech, na które powołano się w artykule, koszty funkcjonowania systemu kaucyjnego wynoszą około 700 mln euro rocznie. Wspomniane liczby pozwalają ocenić skalę dodatkowych przychodów firm, zabiegających o korzystną dla nich zmianę przepisów. Ministerstwo Środowiska dba także o sprawiedliwe ponoszenie ciężarów przez podmioty biorące udział w systemie zagospodarowania odpadów, stosownie do ich odpowiedzialności za odpady.

W Państwa artykule nie wspomniano, czy w jakikolwiek sposób idea stosowania kaucji była konsultowana z pozostałymi zainteresowanymi uczestnikami rynku. Opinia Ministerstwa Środowiska poparta jest wielokrotnymi konsultacjami z wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości