Wiadomości

Stacje i bazy paliw płynnych – więcej czasu na dostosowania warunków technicznych

Opublikowany: paź 16, 14:48

W Polsce działa wiele małych lokalnych stacji, szczególnie na terenach wiejskich. Gdyby rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych weszło w życie zgodnie z planem, czyli do 31 grudnia br., to część z nich musiałaby ulec likwidacji – powiedział wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz podczas konferencji prasowej poświęconej nowelizacji rozporządzenia o bazach i stacjach paliw płynnych, która odbyła się 15 października br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Poncyljusz podkreślił również, że właściciele stacji i baz paliw będą mieli jeszcze trzy lata na wprowadzenie systemów ochrony proekologicznej przewidzianych w rozporządzeniu. – Proponujemy jego nowelizację, która przesunie datę wprowadzenia tych wymogów do 31 grudnia 2010 r. – dodał.

Podkreślił także, że główną przyczyną zmiany przepisów są protesty środowiska drobnych właścicieli stacji. – Wpływ na decyzję miało również stanowisko resortu obrony narodowej, które dysponuje własną siecią baz i stacji benzynowych. Ich modernizacja nie zostanie ukończona przed końcem bieżącego roku – dodał.

Wiceszef resortu gospodarki zwrócił również uwagę, że projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych znajdzie się we wtorek (16 października br.) na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki. – Jest to moment od którego rozpoczną się publiczne konsultacje projektu rozporządzenia. Powinniśmy je zakończyć jeszcze w tym roku – dodał.

Wiceminister Poncyljusz zwrócił także uwagę na koszty, jakie musieliby ponieść właściciele baz i stacji benzynowych w związku z koniecznością dostosowania do wymogów rozporządzenia. – Dla stacji benzynowej to koszt rzędu ok. 100-300 tys. zł, zaś dla bazy paliw 1,5 mln zł – podkreślił.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063) weszło w życie z 1 stycznia 2006 roku. Jego nowelizacja jest w tej chwili po konsultacjach wewnątrzesortowych.

Według szacunków obecnie w Polsce czynnych jest ponad 6700 stacji paliw oraz ok. 56 baz paliw płynnych. W sumie na terenie Polski istnieje ok. 27 tys. zbiorników na paliwa płynne.

Źródło:www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości