Wiadomości

Spółka akcyjna

Opublikowany: cze 4, 12:36

Spółka kapitałowa, działająca w oparciu o Ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 z 2000 r., poz. 1037 z późn.zm.). Stanowi związek jednej albo więcej osób (akcjonariuszy), dążących do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

1. Założycielem spółki akcyjnej może być każda osoba, z wyłączeniem jednoosobowej spółki z o.o.
2. Statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego (z tą chwilą powstaje spółka akcyjna w organizacji).
3. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki.
4. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
5. Firma spółki może być dobrana dowolnie; powinna zawierać dodatkowe oznaczenie “spółka akcyjna”.
6. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej powinien wynosić co najmniej 500.000,00 zł.
7. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.
8. Akcje mogą być imienne i na okaziciela, są niepodzielne, zbywalne (z tym, że statut może uzależnić rozporządzanie akcjami imiennymi od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć możliwość rozporządzania rzeczą). Spółka może wydawać akcje o szczególnych uprawnieniach, które powinny być określone w statucie (akcje uprzywilejowane). Akcje uprzywilejowane, z wyjątkiem akcji niemych, powinny być imienne.
9. Do powstania spółki akcyjnej jako osoby prawnej wymaga się: zawiązania spółki, w tym podpisania statutu przez założycieli, wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego (z tym, że akcje obejmowane za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki; akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem spółki co najmniej w jednej czwartej ich wartości nominalnej; jeżeli akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w jednej czwartej jego wysokości), ustanowienie zarządu i rady nadzorczej, wpisu do rejestru przedsiębiorców.
10. Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sadu rejestrowego (KRS) właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru, w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia statutu spółki. Zarząd powinien niezwłocznie zawiadomić o tym przez ogłoszenie osoby mającej interes prawny oraz zarządzić zwrot wpłaconych sum i wkładów niepieniężnych. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.
Po zarejestrowaniu spółki zarząd powinien w terminie dwóch tygodni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym poświadczony przez siebie odpis statutu spółki, ze wskazaniem sądu, w którym spółka została zarejestrowana, oraz daty i numery rejestracji.
11. W spółce akcyjnej prawa udziałowe mogą być inkorporowane w papierze wartościowym (akcji).
12. Spółka akcyjna stwarza możliwość uzyskania kapitału przez zwrócenie się do nieograniczonej liczby osób w drodze publicznej subskrypcji, na zasadach określonych w ustawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
13. Spółka akcyjna może być formą prawną dopuszczalną dla prowadzenia niektórych interesów, takich jak prowadzenie banków, giełd, towarzystw funduszy inwestycyjnych czy funduszy emerytalnych.
14. Zarząd obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych (księga akcji), do której należy wpisywać nazwisko, i imię albo firmę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu.
15. Wobec spółki uważa się za akcjonariusza tylko tę osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej lub posiadacza akcji na okaziciela, z uwzględnieniem przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
16. Rozwiązanie spółki powodują:
a) przyczyny przewidziane w statucie np. upływ czasu na jaki została zawarta spółka, utrata koncesji, osiągnięcie zamierzonego celu spółki;
b) uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę;
c) ogłoszenie upadłości spółki – jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru; spółka nie ulega rozwiązaniu, jeśli postępowanie kończy się układem albo z innych przyczyn zostaje uchylone lub umorzone;
d) inne przyczyny przewidziane prawem – to przede wszystkim orzeczenia sądowe o rozwiązaniu spółki.
17. Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodatkiem “w likwidacji”. W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną. Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej.
18. W przypadku upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk.

Źródło: www.stat.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości