Wiadomości

Służba wojskowa kobiet

Opublikowany: paź 6, 14:29

Aktualnie zawodową służbę wojskową w Siłach Zbrojnych RP pełni 800 kobiet w różnych korpusach osobowych: oficerskim, podoficerskim i szeregowych zawodowych. W szkołach wojskowych uczy się 220 kandydatek na żołnierzy zawodowych. Przepisy obowiązującej od 1 lipca 2004 r. ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych rozszerzyły możliwość pełnienia służby w korpusie szeregowych zawodowych.

Pobór

Obowiązek stawiennictwa do poboru (zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej) obejmuje absolwentki szkół średnich i wyższych w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich, lotniczych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy. Obowiązek ten spoczywa na kobietach posiadających wymienione zawody, od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia do 24 roku życia (absolwentki szkół średnich) i 28 roku życia (absolwentki szkół wyższych).

Kobiety nie odbywają służby zasadniczej tak jak mężczyźni, mają natomiast prawo ubiegać się o służbę w wojsku w systemie ochotniczym. Zasady powoływania, przebiegu i zwalniania ze służby wojskowej nie są zróżnicowane ze względu na płeć – przyznają kobietom takie same jak mężczyznom prawa i nakładają na nie takie same obowiązki.

Od 1999r. kobiety mają prawo po zdaniu odpowiednich egzaminów podjąć naukę w różnego typu szkołach wojskowych. (podoficerskich, oficerskich).

Absolwentki cywilnych uczelni mogą starać się o przyjęcie do Studium Oficerskiego. Po okresie rocznego szkolenia (lub trzymiesięcznego w niektórych zawodach) oraz pozytywnym złożeniu egzaminów końcowych kandydat zostanie mianowany na pierwszy stopień oficerski-podporucznika.

Zróżnicowane regulacje funkcjonują przy rekrutacji do korpusu szeregowych zawodowych. Mężczyźni mają łatwiejszy dostęp do tego korpusu z powodu odbycia przeszkolenia wojskowego, które w ich przypadku jest obowiązkowe. Kobiety korzystają z art. 11 ustawy zasadniczej, ale tylko w przypadku uzasadnionych potrzeb Sił Zbrojnych na powołanie osoby posiadającej przygotowanie zawodowe oraz szczególne kwalifikacje lub umiejętności.

Równe prawa i równe szanse

Rekrutacja pierwszych kobiet pełniących aktualnie służbę wojskową, od 1988r.przez ponad 10 lat odbywała się w trybie „szczególnym”. Przyjmowano absolwentki cywilnych uczelni przede wszystkim w korpusie medycznym, stosownie do potrzeb armii w tym czasie. Służba wojskowa kobiet wiązała się wówczas z pewnymi przywilejami kobiet. Nie musiały one pełnić służb i dyżurów, były zwolnione z egzaminu ze sprawności fizycznej oraz mogły odejść na emeryturę już w wieku 50 lat. Poza tym, mogły korzystać one ze wszystkich praw i przywilejów zawartych w Kodeksie Pracy, związanych z ochroną macierzyńską i rodzicielską (posiadały prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego na zasadach obowiązujących w państwie).

Rozpoczęty w 1999r. nabór kobiet do szkół wojskowych wymusił zmiany w obowiązujących do tej pory regulacjach prawnych i regulaminach wojskowych. Przygotowano test z wychowania fizycznego dla kobiet, w szkołach wojskowych kobiety pełniły służby i dyżury tak jak ich koledzy.

Nowa ustawa przyznała kobietom pełniącym służbę kandydacką, prawo do rocznego urlopu bezpłatnego, w przypadku zajścia w ciążę, co daje im możliwość ukończenia szkoły wojskowej. Niestety ustawa pozbawiła kobiety pełniące zawodową służbę wojskową, prawa do urlopu wychowawczego. Mogą one natomiast korzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu opieki nad najbliższym członkiem rodziny przez okres 10 miesięcy.
Zróżnicowane regulacje odnoszą się do uprawnień związanych z macierzyństwem – przepisów dotyczących zasad udzielania urlopu macierzyńskiego nie stosuje się do żołnierzy zawodowych – mężczyzn. W przypadku obowiązków rodzicielskich uprawnienia wszystkich żołnierzy zawodowych zostały zrównane – oboje rodzice mają prawo do zwolnień i urlopów okolicznościowych na opiekę nad dzieckiem.

W kwestii wieku emerytalnego ustawa zrównała prawo do odejścia na emeryturę dla obu płci w wieku 60 lat.

Ustawowe zrównanie praw i zasad pełnienia służby wojskowej nie oznacza takich samych możliwości realizowania kariery zawodowej, nawet wśród samych kobiet- żołnierzy
Kobiety przyjęte do wojska na warunkach szczególnych (przed 1999r.) nie dysponują doświadczeniem typowym dla żołnierzy szkolonych w trakcie studiów wojskowych.

Inną perspektywę rozwoju zawodowego mają absolwentki szkół i akademii wojskowych, które objęły stanowiska służbowe zgodnie z nową pragmatyką po 2001r.

Źródło: www.mon.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości