Wiadomości

Służba w formacjach niewchodzących w skład sił zbrojnych oraz odbywanie służby zastępczej

Opublikowany: cze 8, 12:55

Służba poborowych w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych (oddziały prewencji Policji i Straż Graniczna) jest równoznaczna ze spełnianiem obowiązku zasadniczej służby wojskowej. Wynika to z art. 56 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).

Poborowi uznani za zdolnych do odbycia służby wojskowej, którzy nie korzystają z odroczenia tej służby, mogą być skierowani do służby w tych formacjach uzbrojonych, jednakże odbywa się to na innych zasadach, niż powoływanie do zasadniczej służby wojskowej. Powyższe regulują przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412 z późn. zm.).

Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych do służby w formacjach uzbrojonych na wniosek odpowiednio komendantów wojewódzkich Policji lub komendantów oddziałów Straży Granicznej, za pisemną zgodą poborowego na pełnienie tej formy służby. Przeznaczenie poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie może spowodować niezrealizowania zadań związanych z uzupełnieniem jednostek wojskowych poborowymi. W przypadku nieprzeznaczenia poborowego do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym właściwy organ wnioskujący.

Poborowym, którzy zostali skierowani do służby w formacji uzbrojonej, ustawowo zagwarantowano pełnienie tej służby w charakterze funkcjonariuszy w Policji lub Straży Granicznej. W tym miejscu wskazać należy, iż czas trwania tej służby wynosi 12 miesięcy, natomiast zasadnicza służba wojskowa od 1 lipca 2005 r. już tylko 9 miesięcy. Rada Ministrów, corocznie w stosownym rozporządzeniu, określa między innymi limit poborowych, którzy mogą być powołani do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2007, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2006 r. w sprawie określenia liczby poborowych oraz żołnierzy rezerwy, którzy w 2006 r. mogą być powołani do czynnej służby wojskowej, służby w obronie cywilnej oraz służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 171, poz. 1226), na terenie kraju może zostać powołanych do: 4500 poborowych w oddziałach prewencji Policji.

Służba w formacjach uzbrojonych nie jest służbą zastępczą, co często mylnie pojawia się w doniesieniach medialnych.

O przeznaczenie do służby zastępczej mogą ubiegać się poborowi podlegający obowiązkowi służby wojskowej, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie tej służby. Służba ta polega na wykonywaniu w czasie pokoju, przez mężczyzn podlegających obowiązkowi służby wojskowej, prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości. Służba ta odbywana jest w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w organizacjach pożytku publicznego. W ramach służby zastępczej poborowi mogą także, za ich zgodą, wykonywać prace w organizacji pożytku publicznego, którą jest jednostka organizacyjna kościoła lub związku wyznaniowego mająca osobowość prawną.

Problematykę służby zastępczej reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz. U. Nr 223, poz. 2217 z późn. zm.). Przeznaczenie do tej służby należy do kompetencji wojewódzkiej komisji do spraw służby zastępczej, którą w myśl art. 10 ust. 2 przywołanej ustawy powołuje marszałek województwa, a nadzór nad jej odbywaniem sprawuje minister właściwy do spraw pracy. Czas trwania służby zastępczej wynosi 18 miesięcy, a dla absolwentów szkół wyższych 6 miesięcy.

Źródło: www.wp.mil.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości