Wiadomości

Służba przygotowawcza

Opublikowany: paź 20, 09:12

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505), osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej odbywają służbę przygotowawczą, przy czym absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej są zwolnieni z obowiązku jej odbywania.

Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej do należytego wykonywania obowiązków służbowych. Trwa ona nie dłużej niż 4 miesiące i kończy się nie później niż z upływem 8 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika.

Dyrektor generalny urzędu kierując pracownika do odbycia służby przygotowawczej określa jej zakres i czas trwania na podstawie opinii osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony (służba przygotowawcza ma więc charakter zindywidualizowany). Dyrektor generalny urzędu może – na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony – zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. Nie wyłącza to jednak obowiązku zaliczenia przez pracownika egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Źródło: www.dsc.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości